2026-06-30, 15:46
  #1
Medlem
rrpipers avatar
Funderar över den schizofrena fotbollen. Rör bollen med handen av misstag och det blir VAR-granskning, straff och masspsykos. Men på varenda fast situation är det tydligen helt ok med nonstop fladdrande armar, greppande, fasthållningar, m.m.

Domarna har fått direktiv att inte blåsa för småsaker för att hålla spelet flytande. Det har spelarna och tränarna utnyttjat maximalt. Förr behövde försvarare inte hålla på och dra eller klämma på folk nonstop. De kapade dem istället. En tidigare regeluppstramning leder till en ny situation med tiden. Men nu är vi här.

Mitt förslag är enkelt: Givetvis skall fysiskt spel tillåtas men gör handflatan fredad från spelarkontakt. Aktivt greppande eller handpåläggning = direkt regelvidrigt. Samma som hands på bollen.

Vad är fördelen med att tillåta det?

Spelet skulle bli snabbare, renare och garanterat mer målrikt. Skulle också bli lättare att vara domare.
Citera
2026-06-30, 18:14
  #2
Medlem
Håller med, ser tröttsamt ut vid ffa. hörnor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in