Jag har fått upp ögonen för Kia Stinger:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kia_Stinger - tillverkades 2018-2023 med 370 hk dubbelturbo V6, AWD, 8-vxl automat. Alla roliga tillval jag vill ha: ventilerade stolar, heads-up display, kul drivlina, bra stereo, och samt en centerkonsol med vanliga knappar!
På youtube får den bra omdömen för körupplevelsen men det många anmärker på är att det "trots allt är en KIA". Jämförelserna är ju mest mot BMW, Audi m.fl där mkt verkar vara en prestigefråga, men vissa menar att KIA iaf tidigare varit ett skitmärke men som idag har 7-10 års nybilsgaranti och för många verkar som ett säkert kort iaf vid nyköp. Bilarna jag kollar är ju från 2018-2019.
Bilen är ju relativt ovanlig och så även en prestandamodell av just KIA vilket måste vara den enda de gjort.
Jag undrar om någon har några reflektioner eller tankar kring KIA allmänt eller specifikt Stingern? Däremot inte intresserad av jämförelser om BMW är "äkta premium" osv, däremot om KIA generellt och om någon tycker de gör fantastiska eller urusla bilar t.ex, eller hur väl KIA funkar i våra kallaste delar av landet, jag har inte sett att någon haft någon bränslevärmare eller så, vilket hade varit ett plus, men el-motorvärmare får jag väl montera själv.
Jag kör idag en 20 år gammal S80 v8 som jag egentligen är nöjd med pga kul utrustning och V8 med automat och fyrhjulsdrift, den känns lite "speciell", men börjar bli strulig pga åldern. Finner inget köpsug för V60 T6-T8 som känns tråkig och touchskärmig. BMW med 6-cyl lockar lite men svåra att hitta lågmilade med rätt drivlina och rätt utrustning och känns också som premium-repkostnader när de också börjar bli gamla.