Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
Läs vad jag skrev en gång till. Jag bad inte om en debatt, och jag tänker inte ge dig en nu heller.
Okej, det är inte likt dig. Du brukar stångas till dödagar med de flesta. Anar jag en liten spricka i den odödliga fasaden? Fan att du skulle erkänna dig besegrad, om än gömt bakom svepskäl. Stort!
Citat:
Du bygger en klassisk halmdocka. Jag har inte påstått att du uttryckligen förnekat Förintelsen – jag konstaterade att du uppenbarligen trivs utmärkt i sällskap med de som gör det. Din oförmåga att se skillnaden, eller ditt medvetna val att blunda för den, är talande.
Alltså är det ingen halmdocka, utan du erkänner själv att du ägnar dig åt guilt by association. Jag har ingenting att göra med varken förintelseförnekare eller fascister, och jag vantrivs å det grövsta i deras sällskap.
Du försöker bara antyda att mina åsikter är på samma nivå som dessas, och det är dom alltså inte. Min hållning i frågan är att antingen tar man in dessa personers anklagelser och utreder dessa, eller så har man inte rätten att själv använda anklagelser från offer som grund för en utredning. Sen får utredningen visa vad som stämmer och inte.
Lika regler för alla inblandade dvs. Men det vill inte du, för du tycker att israeler och deras utsagor är värda hundrafalt mer än en arabs. Då backar man ett fascistiskt samhälle.
Citat:
Att du dessutom avfärdar den globalt vedertagna IHRA-definitionen av antisemitism med ett bla bla bla bevisar min poäng långt bättre än jag någonsin hade kunnat formulera det själv. Jag har inget mer att tillägga.
Jag avfärdar inte definitionen, jag avfärdar ditt användade av definitionen som ett vapen du kan använda mot andra men ett regelverk som inte innefattar dig själv.
Det är hela problemet med den israeliska ingruppsmentaliteten av idag. Man lever inte som man lär. Man kräver att bli behandlad på ett sätt, och behandlar sen andra enligt helt andra regler. Eller regler, man behandlar andra närmast laglöst.
Detta skrämmer många judar därute som faktiskt försöker leva ett liv fritt från antisemtism genom att följa IHRAs och andras direktiv och applicera detta på sitt eget beteende gentemot andra.
Du gör inte det, utan du är en del av den disprutiva delen.