Citat:
Ursprungligen postat av
Mullret
Han blev ju intervjuad på The Trump Report bara för några dagar sedan.
Det går fort i hockey.
Men. Midterm närmar sig och då kanske Trump åker in han med.
Den här Plea Bargain-historien hade han kommit överens om med åklagarna redan i höstas vad jag förstår, Han erkände sig skyldig på en av 18 åtalspunkter (en av de viktigaste) och i retur fick han ett löfte om lägre strafftid samt att åklagarna släppte de övriga punkterna. Ganska vanligt upplägg i USA, mycket mindre vanligt i Sverige.
'
Men hela fallet verkar juridiskt skakigt,. De "hemliga statsuppgifter" som det rör sig om var Boltons egna privata dagboksanteckningar från sin tid i Vita huset, och han hade delat med sig en del från dessa till sin fru och dotter via privat mejl. Det är inte precis ovanligt att personer som har haft tunga poster i Vita huset gör anteckningar under tiden och sedan skriver en memoarbok,. det mest kända exemplet är väl Arthur Schlesingers
De tusen dagarna, ett klassiskt verk om John F Kennedys presidentår, som utkom några år efter mordet på JFK. Schlesinger använde bl a privata anteckningar från sin tid i den inre kretsen kring Kennedy, plus intervjuer med sina tidigare kolleger, diplomater osv, och naturligtvis kunde han på många punkter gå längre och göra tydligare analyser än vad journalisterna hade kunnat medan Kennedy var i livet.
Schlesingers bok förklarade en del som inte hade varit allmänt känt via media tidigare, men den innebar knappast att han röjde statshemligheter, även om det material han jobbade med nog innehöll en del saker som ännu inte kunde yppas offentligt (jo, historiker sållar vad de kan eller vill tala högt om). Ska böcker av den här sorten (eller som t ex Kissingers memoarer) bli
omöjliga att skriva i fortsättningen. om man inte är beredd att vänta 30-40 år??
Att Boltons privata anteckningar, ett par sidor om dagen, skulle ha innehållit material som var så känsligt och specifikt att det var kvalificerat hemligstämplat tror jag faktiskt inte på, men Trump vill naturligtvis dra på för fullt för att försöka få hämnd på en person som han anser svek honom.