Citat:
Ursprungligen postat av
Konrad
Det är väl oerhört bra att koppar efterfrågas? Boliden är en stor kopparproducent och det talas redan om nyöppnade av Laver. Viscaria är i startgroparna och mer koppar finns tydligen på djupet.
https://www.nsd.se/nyheter/lavergruvan/artikel/regeringen-avslar-overklaganden-om-lavergruvan/rxq22mgj
Läs på om Viscaria:
https://www.viscaria.com/en/interim-report-april-june-2026/
Allt till gagn för vårt fosterland.
Du kanske föredrar att koppar ska produceras utanför EU med allt vad det innebär av både militära och politiska risker?
Samtidigt är säkerligen både du, jag och många fler aktieägare i ovanstående företag och det genom pensionsfonder. Jag vill då ha en högre pension. Vill inte du ha det?
Om alla 8 miljarder människor ska ha en massa elektriska manicker och mojänger så räcker helt enkelt inte kopparmetallen till. Inte mycket till nyupptäckta fyndigheter heller. Koppar är rätt så sällsynt
i jordskorpan tyvärr.
Åtgången på koppar kommer att bli stor då folk i varmare länder vill ha AC överallt.
För närvarande finns det ingen ersättare för Kopparmetallen där.
Och det lär inte dyka upp någon ny heller.
Självklart är det bra att Boliden kan utöka sin verksamhet. Ypperligt att de hittat mineralkoncentrationer på över 2 %, det är mycket lovande helt klart.
Bra för Sverige i så fall, om inkomsterna kan stanna i landet förstås. Men skulle tex MP få en avgörande roll så skulle de säkert stoppa all gruvdrift. Kanske med hänvisning till samerna. Detta trots att de tarvar ytterst liten landyta som upptas av gruvverksamheter hitintills.
Beträffande ny kärnkraft, så kan ju Sverige köpa färdiga ryska kärnkraftverk som sitter på en
pråm. För närvarande finns det en sådan uppe i norra Sibirien som förser en hel stad med elström.
Pråmen byggdes på varvet i Sankt Petersburg och bogserades upp till Norra Ishavet och Sibirien.
Detta utan att svenska PK-MSM och MP gick upp i limningen helt ?

Trots att den pråmen passerade Öresund.
Den verkar vara byggd på så sätt att den aldrig behöver byta bränsleelement. Utan kan tydligen köras tills dess tekniska livslängd är slut för att sedan kunna skrotas. Och ersättas med en nybyggd.
Det är intressant att läsa att i elektricitetens barndom så var inte koppartråden en begränsande kritisk faktor. Man kom ju rätt tidigt på knepet med elektrolytisk raffinering, och kunde rätt tidigt kunna dra mycket tunn och stark koppartråd (*).
Utan det var faktiskt silkestrådarna som spanns runt koppartrådarna som det var en ständig brist på.
De enda länderna som exporterade silkestrådar på den tiden, dvs Indien , Japan, Kina, Korea mfl, var ganska restriktiva med att sälja silkestråden. Silkestråden var det enda materialet på den tiden som kombinerade hög isolationsförmåga plus flexibilitet, plus en betydligt lägre risk för brand.
Somliga länder köpte in sådana större volymer av silkestråd att importländerna också lade en extra tullavgift på dem.
Silkestråd blev redan då en strategiskt viktig militär råvara. Något decennium senare uppfanns gummit, men gummit kunde vara mycket opålitligt och kunde börja sönderfalla av sig självt. Gummit smulades sönder och kunde starta bränder.i
(*) Skulle man kunna ersätta koppartrådarna med exvis Aluminium-trådar så vore mycket vunnet.
Aluminium finns det nämligen enormt mycket av. Alla lermineraler innehåller nämligen aluminium.
Men det krävs en ny sådan Al-legering som har betydligt bättre töjbarhet än dagens Aluminium. Dessa legeringar har 40 % högre resistivitet, och därmed kommer de också att alstra 40 % högre värmeutveckling i sådana komponenter tyvärr. Motorer och reläer behöver alltså designas om för att kunna ventilera bort den ökande värmeutvecklingen.