Citat:
Ursprungligen postat av
needAlife
Jo men det är i Sverige och Tyskland, i Polen rustar de till tänderna mot Ryssen med det största förslagsanslaget i hela Europa på Över 5% av BNP. Det säger inte mer än några posts på tiktok? Vet du vad det värsta är med dig? Du hittar på vad du vill ska vara sant. Ett konservativt Polen BEHÖVER inte vara allierad med Ryssland. Vore faktiskt sjukt om de hade det. ALLA Polacker vill att Ryssland Torskar. Ukraina kan man deala med sen
https://omni.se/polen-vantar-pa-forsonande-drag-fran-ukraina/a/gkpXjL
"Det är upp till Ukraina att börja lösa upp de diplomatiska knutarna med Polen, säger den polske premiärministern Donald Tusk enligt Kyiv Post.
Polen har upprörts över det ukrainska beslutet att namnge en militär enhet efter Ukrainska upprorsarmén (UPA), som massakrerade polacker under andra världskriget. Zelenskyj har fått Vita örnens orden, Polens högsta utmärkelse, indragen till följd av beslutet."
Den vänsterliberala regeringen i Polen kräver att Zelensky drar tillbaka sitt beslut angående UPA.
Det är Zelensky som grävt upp Ukrainas skamliga historia och vill hylla den.
Om nu Ukraina inte förmår att erkänna UPA-s folkmord då borde man åtminstone hålla käften men istället år 2026... lyfter Zelensky dessa massmördare ur gravar och hyllar de som hjältar.
Zelensky förlitar sig på Tyskland som Ukrainas beskyddare men Tysklands naturliga partner med naturresurser är Ryssland och så har det alltid varit. Så fort Putin dör eller ersätts av en ny "Gorbatjov" som kommer säga att nu ska Ryssland demokratiseras

då kommer de tyska och franska politiker åka till Kreml och fjäska för den nye ryske ledaren.
Då kommer tyska och franska politiker säga att Ukraina har problem men sitt nazistiska förflutet och att Ukraina måste göra upp med sin historia. De 500 gator som bär Banderas namn måste bytas ut, alla statyer på massmördare måste rivas och skolböcker revideras.
Vidare måste Ukraina införa en lag som förbjuder hyllandet av UPA och nazism.
Och under tiden.... kommer Tyskland och Frankrike återgå till att göra affärer med Ryssland skriva nya kontrakt på olja och gas. Samtidigt får tyska och franska företag saftiga kontrakt i Ryssland som efter sanktioner har enorma behov av tyska och franska maskiner till sin industri men också konsumentprodukter.