Citat:
Ursprungligen postat av
LA8PV
Först en massa cirkus om vad som skulle ingå i en svensk kulturkanon.
Och sedan verkligheten:
Kalle Anka på julafton.
Bingolotto på midsommarafton.
Åsa-Nisse som matiné på udda kanaler. SVT2 körde dessa på eftermiddagar istf testbild för några år sedan. Andra kanaler vevar runt filmerna infinit.
Sällskapsresan X om och om igen efter att ha visats redan 13 gånger.
Ovanpå det Göta Kanal X eller nån fjantfilm med Björn Skifs som alla redan sett 7 gånger.
Hur lågt kan en kultur sjunka?
Snart återkommer väl filmen "Pensionat Paradiset" på bästa sändningstid.
Och vilken nytta gör det moderna inför- och efter- olika idrottsevenemang med "experter" som bara spånar?
Det som förut deklarerades som "dyrbar tid" har devalverats till "slå-ihjäl-tid".
Snart borde det väl instiftas ett pris över hur länge man kan prata nonsens.
Politiker och sportjournalister ligger i så fall högt i kurs.
Den mest beryktade sportjournalistfrågan: Hur känns det?
Beror väl på varför de sänder samma gamla filmer hela tiden.
Sedan har ju tv-branschen och streamingtjänster haft problem med minskade inkomster (tex via reklam), höga produktionskostnader, nedskärningar av personal etc.
Då kan ju repriser vara ett billigare/mer kostnadseffektivt alternativ. Antagligen. Sedan finns det tillfällen med färre antal tittare, och då kan man också visa repriser som ren utfyllnad och satsa på mer populära serier och filmer under bästa sändningstid.
Sedan är ju Kalle Anka ren tradition. Man får avsky det om man vill, och vägra titta. Men faktum är ändå att det är ett av de mest folkkära programmen, och lockar till sig många tittare. Skulle troligen bli ramaskri om SVT slutade sända det på julafton. Det är en del av svensk kultur, oavsett vad man tycker om det. Precis som tex julvärden, ’Kan du vissla Johanna?’, Karl Bertil Jonssons julafton, julkalendern 1-24 december etc.
Traditioner som pågått länge är svåra att förändra, även på tv.
Vet inte ens varför du nämner Bingolotto och midsommar. När det sänds året runt. Sedan är det väl mer populärt med uppesittarkvällen (Bingolotto 23 december).