]Sju sektionschefer inom cancervården i Region Skåne säger upp sig från sina chefsposter. Detta efter missnöje med ledningen, enligt uppgifter till SVT.[
Karolina Boman, överläkare och aktiv i läkarföreningen, berättar att hela läkarkollegiet inom onkologi, hematologi och strålningsfysik kallades till ett möte på onsdagsmorgonen.
– Där meddelade alla sektionschefer att de planerar att lämna sina uppdrag. De beskrev det som att det finns ett bristande förtroende mellan dem och verksamhetschefen. De upplevde att de kommit till vägs ände, säger Karolina Boman.
Verksamhetschefen vill inte kommentera utan hänvisar till Region Skåne. SVT söker regionen för en kommentar.
Det handlar om maktkamp. Småpåvar som inte vill ta order uppifrån.
Och övriga försvarar "sina egna påvar". När en extern eller högre chef (som Silke Engelholm) försöker styra om verksamheten, aktiveras en stark intern lojalitet.
Detta vill man inte formulera. Man vill som vanligt låtsas som att det handlar om att man gör detta för ”patienternas bästa”. 😏
Läkare har ofta klagat:
Idag har sjukvården tagits över av byråkrater och organiseras alltmer som fabriker.
__________________
Senast redigerad av Jof 2026-06-18 kl. 12:12.
Samma dåliga bortförklaring och dåliga självinsikt som det alltid är i situationer likt denna "Jag känner inte igen mig i den bild som målats upp" och samtidigt går sjukhuschefen ut och säger att han har fullt förtroende för narcissisten.
Det som framkommit hittills tyder på att detta inte handlar om lön, besparingar eller arbetsbelastning, utan om en djup ledarskaps- och förtroendekris.
Det som kommit fram hittills
1. Totalt förtroendetapp för verksamhetschefen
Alla sju sektionschefer uppger att de inte längre har förtroende för verksamhetschefen, Silke Engelholm. De beskriver att samarbetet blivit omöjligt efter en längre tids konflikter.
2. Långvariga problem, inte en enskild händelse
Sektionschefen Sara Kinhult säger att beslutet inte beror på någon enskild konflikt utan är resultatet av flera års problem. Enligt henne har de försökt lösa situationen genom dialog utan resultat.
3. Kritik mot hur verksamheten styrs
Flera uppgifter pekar på att cheferna:
inte får information om större förändringar innan de ska genomföra dem, upplever att de saknar inflytande, anser att verksamheten leds på ett sätt som gör det svårt att utföra sitt uppdrag.
4. Över 100 läkare ställer sig bakom kritiken
Situationen verkar vara betydligt större än de sju sektionscheferna. Enligt flera medier har över 100 cancerläkare skrivit under ett brev där de kräver att verksamhetschefen lämnar sitt uppdrag. De beskriver ledarskapet som frånvarande och konfliktsökande och varnar för att det hotar verksamhetens utveckling.
5. Verksamhetschefens svar
Silke Engelholm medger att det finns olika syn på hur verksamheten ska styras och säger att hon tar kritiken på största allvar. Hon har också sagt att åtgärder ska presenteras efter sommaren och att patientvården inte ska påverkas.
Hur allvarligt är det?
Det här är mycket ovanligt. Att samtliga sektionschefer inom en hel cancerspecialitet säger upp sina chefsuppdrag samtidigt är ett kraftfullt sätt att markera att man inte längre tror att problemen går att lösa inom den nuvarande organisationen.
Samtidigt ska det noteras att de inte lämnar sina läkartjänster. De stannar kvar som läkare och fortsätter behandla patienter, men lämnar sina chefsroller från oktober.
Det mesta pekar alltså på att detta i grunden är en konflikt om ledarskap, styrning och förtroende, snarare än om resurser eller vårdplatser.