Citat:
Ursprungligen postat av
Elpianot
Letade efter liknande trådstart men då det ej fanns startar jag en ny. Undrar varför högerväljare har så svårt att erkänna det kapitalistiska systemets brott mot mänskligheten och egentligen hela jordklotet, natur, djurliv, mänsklig existens etc.
Exempel på brott mot mänskligheten, -Tobaks industrin; skördar miljontals med liv där människor dör i fruktansvärda sjukdomar som lungcancer och KOL. Ändå är rökning på många ställen normaliserat och cigaretter säljs i vanliga matvarubutiker enkla för vem som helst att inhandla. Allt detta för att tobaksindustrin ska fortsätta få tjäna pengar på sina varor.
Fyll på med exempel och diskutera varför de som gillar högerpolitik har svårt att se konsekvenser av en värld där pengar styr och på hur det påverkar mänsklighetens existens.
Varför lever ni i illusionen att kapitalismen är en lösning på allt då det så tydligt går att se vilken typ av övergrepp det orsakar mänskligheten?
Kylskåp, dammsugare, bilar, spisar, mikro, datorer, tv, smartphones, burköl o.s.v i en enorm lista. "Nej! Fy fan så hemskt! Får vi inte slippa det"