2026-06-15, 01:46
  #1
Medlem
Charles-Lyntons avatar
Storbritanniens premiärminister Keir Starmer väntas presentera en omfattande ny lagstiftning som förbjuder barn under 16 år att använda de flesta stora sociala medieplattformar. Förslaget beskrivs som ”Australia plus”, eftersom det går längre än den australiska modellen som inspirerat reformen.

Förbudet skulle omfatta plattformar som TikTok, Instagram, X, YouTube, Snapchat och Reddit. Regeringen vill dessutom begränsa funktioner på spel- och meddelandeappar som gör det möjligt för barn att chatta med främlingar, använda försvinnande meddelanden eller dela sin plats.

För ungdomar mellan 16 och 18 år föreslås särskilda restriktioner, bland annat nattliga användningsbegränsningar ("digital utegångsförbud") och förbud mot romantiska eller sexuella AI-chattbotar.

https://www.theguardian.com/uk-news/2026/jun/14/starmer-to-announce-australia-plus-ban-on-social-media-for-under-16s
Citera
2026-06-15, 02:33
  #2
Medlem
Nu hatar jag sociala medier, förutom typ Youtube, men jag litar inte ett skit på dessa västeuropeiska stater. I synnerhet inte diktaturländer som UK och Tyskland. Är snart ikapp Kina med övervakningssamhället.
Citera
2026-06-15, 02:44
  #3
Medlem
Det är så jävxx konstigt att ingen överhuvudtaget pratar om vilken inskränkning i yttrandefriheten detta är när vi kommer att tvingas visa id på nätet, alla kör bara på den där skydda baaaaarnen grejen utan att ens nämna att det innebär inskränkningar även för vuxna.

Id för att se musikvideor på youtube alltså?
Citera
2026-06-15, 03:49
  #4
Medlem
Finns dock mycket läring på youtube. bla hur man bygger robotar eller programerar etc

Nu tvingas de söka in sig till underground apps eller telegram där de kan se avrättningar, hänga med groomers och få uppdrag.

Förslaget känns inte genomtänkt alls.
Citera
2026-06-15, 04:57
  #5
Medlem
Abdi-Lena-Alkissons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alanlissa87
Det är så jävxx konstigt att ingen överhuvudtaget pratar om vilken inskränkning i yttrandefriheten detta är när vi kommer att tvingas visa id på nätet, alla kör bara på den där skydda baaaaarnen grejen utan att ens nämna att det innebär inskränkningar även för vuxna.

Id för att se musikvideor på youtube alltså?

Det är för din egen säkerhets skull🤡

Och du har väl rent mjöl i påsen ...
Citera
2026-06-15, 05:10
  #6
Medlem
Jahbrahs avatar
YouTube men inte Facebook? Haha
Citera
2026-06-15, 06:54
  #7
Medlem
Såg ett klipp när polisen i UK griper en man med att kasta in en honom i en järnstolpe så han avled. Som jag ser det är landet redan en diktatur. En sak som jag inte riktigt fattat är att dom hade ju ett val i UK för ett tag sen. Partiet reform UK gick upp 1400%. Men Starmer är fortfarande premiärminister/ diktator där. Har dom flera val eller har jag totalt missförstått allt?
Citera
2026-06-15, 06:54
  #8
Medlem
Collectivism-Killss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahbrah
YouTube men inte Facebook? Haha

Helt stört. På youtube kan ju barnen lära sig saker dessutom.
Citera
2026-06-15, 07:02
  #9
Medlem
På finska säger dom djuurtuube
Citera
2026-06-15, 07:09
  #10
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Nog för att mobiler och sociala medier är som en drog för ungdomen men att totalt förbjuda i ren diktatorstil är nog knappast rätt väg att gå.
Små barn ja där kan man prata om förbud men ska polisen besöka barnfamiljer nu istället för de som skriver sanningen på nätet? UK känns helt kört!

Den skithögen knäböjde för fentanylknarkaren men inte för Henry Novak. Det säger ju allt om vilket fegt kräk han är.
Citera
2026-06-15, 07:49
  #11
Medlem
Vi vet inte hur bra eller dåligt sociala medier är för barns utveckling. Det finns två vägar att gå

1 Tvinga på plattformarna ett större ek ansvar om det går illa

eller

2 Förbud för Unga

Nu äter plattformarna många gånger kakan och behåller den.

Problemet är att föräldrar är ofta inte utbildade i riskerna med internet. I Sverige ser man det genom till ex mordkontrakt över nätet. Sen ett annat problem produkterna är ofta amerikanska. Så vi blir tvingade många gånger att köpa amerikanska normer och regler.
Citera
2026-06-15, 07:51
  #12
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Kommer bli knepigt hur ålderskontrollen ska ske i dessa system och hur blir det för föräldrar som lånar ut sina telefoner till sina barn, kan de bli straffade om de nu har sociala medier installerade och barnen kommer åt det den vägen?

Någon politiker eller om det var Folkhälsomyndigheten pratade om att barn inte skulle få ha en smartphone. Hur många barn idag får inte sin första när de fyller fem sex år då de oftast är någon avlagd från föräldrarna. Hur ska en sån sak stoppas.

Hur många barn såg inte en film med 15-årsgräns på video redan på 80-talet?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in