Citat:
Ursprungligen postat av
RobertU
Ditt jävla APMONGO du fattar väl att det inte är hopparen som har ansvar för att knyta repet? Du har väl aldrig gått utanför dörren som det låter på ditt resonemang.
Idiot.....
Nä självklart är det inte hopparens
ansvar att se till att repet är fäst ordentligt. Dock om jag, av någon helt obegriplig anledning, fick för mig att hoppa bungyjump så nog fan skulle jag kolla jävligt noga att jag var ordentligt fastsatt i repet innan hoppet. Kalla det självbevarelsedrift eller skepticism, men såvida de inte tillhör min närmsta krets eller är brothers in arms så har jag inte det förtroendet för andra människor som gör att jag helt skulle förlita mig på att de gör sitt jobb i ett sånt fall.
Med det sagt så kan man heller inte lägga någon som helst skuld på offret i ett sånt här fall. Flickan ifråga hade förmodligen en mer positiv syn på sina medmänniskor än vad jag har. Vilket i många situationer kan vara positivt men som tyvärr kostade henne livet i det här fallet.