2026-06-09, 13:22
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drettan
Riksdagen har fattat beslut om en ny lag som gör att upprepade omvändelseförsök blir olagliga i Sverige. Lagen innebär att en helt ny brottstyp för psykisk misshandel införs i brottsbalken och träder i kraft den 1 juli 2026
https://www.rfsl.se/aktuellt/upprepade-omvandelseforsok-forbjuds-delseger-for-rfsl/

https://www.youtube.com/shorts/w3qEEn4hz-Q

Du menar nedanstående paragraf? Du kallar detta för att "förneka könsbyte", själv tycker jag det låter som ganska alternativt språkbruk.

Citat:
Den som upprepat utsätter en annan person för kränkningar i form av beskyllning, nedsättande uttalande, förödmjukande beteende, otillbörligt hot, otillbörligt tvång eller otillbörlig övervakning, döms, om kränkningarna sammantagna varit ägnade att allvarligt skada personens självkänsla, för psykiskt våld till fängelse i högst fyra år.

För psykiskt våld döms också den som utsätter en annan person för otillbörlig övervakning som är varaktig, om gärningen varit ägnad att allvarligt skada personens självkänsla.
Citera
2026-06-09, 13:26
  #14
Medlem
Galejans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Precovery
Du hittar säkert någon inre logik och paralleller i detta, men jag gör det inte.
Du menar alltså att du inte ser paralleller mellan olika typer av destruktiva beteenden som dessutom i lika stor utsträckning leder till psykisk ohälsa och självskadebeteende men som hanteras helt olika av samhället beroende på om beteendet har en stark lobbygrupp bakom sig eller inte?
Citera
2026-06-09, 13:28
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Fast sker inte omvändelseförsök i andra fall där människor har anträtt en destruktiv och farlig livsväg, exempelvis drogmissbruk eller kriminalitet? Även sådana vägval kan i likhet med könsbyte leda till psykisk ohälsa och självmord. Men då heter det såklart inte omvändelseförsök utan ”terapi” och ”behandling”, trots att det de facto handlar om att med starka påtryckningar och ibland fysiskt våld hindra personen från att fortsätta på den inslagna vägen.

Vad är egentligen skillnaden? Ja, bortsett från att pillerknaprande betraktas olika beroende på om syftet är att tro att man är en kvinna jämfört med att tro att man är en rosa elefant.
En skillnad kanske är hur mycket stöd det finns i forskningen för effektiviteten av sådan behandling i de olika fallen?




Citat:
Ursprungligen postat av Emoist
Det var värst vad den lagen gick snabbt att plocka fram då!





lagar om utvisning av tex terrorister ska nöttas o stöttas i årtal, men denna gick igenom på 2 mån???
De åratal du pratar om äger rum INNAN riksdagen fattar beslut. Du jämför äpplen och päron.
Citera
2026-06-09, 13:31
  #16
Medlem
Drettans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prostetnic
Du menar nedanstående paragraf? Du kallar detta för att "förneka könsbyte", själv tycker jag det låter som ganska alternativt språkbruk.

jaja, fastna på ord du.
så du tror inte det innebär ifrågasätta nåns könsbyte??

Nej, jag menar en ny brottsbalk som införs nästa månad
paragraf 4 kap. 7 b §, men den ligger "vilande" i lagboken fram till den 1 juli 2026

men RFSL har redan förtydligat delar ur den:


Citat:
En ny brottstyp för psykisk misshandel införs i brottsbalken. Det har riksdagen fattat beslut om. Den nya lagen omfattar att upprepade kränkningar, hot och kontrollbeteenden i syfte att omvända någons sexuella läggning, könsidentitet eller könsuttryck blir förbjudet och kan leda till straff. Lagen ska träda i kraft den 1 juli 2026.
https://www.rfsl.se/aktuellt/upprepade-omvandelseforsok-forbjuds-delseger-for-rfsl/
Citera
2026-06-09, 13:47
  #17
Medlem
Drettans avatar
Det händer redan i världen att föräldrar blivit av med vårdnad pga att dom motsatt sig
att deras tonåring ska lägga sig på slaktbordet innan dom ens gått klart pubertet

Texas
Citat:
Mamman stöttade barnets kvinnliga könsidentitet medan pappan vägrade och anklagade mamman för barnmisshandel. I sådana infekterade fall kan domstolar ge ensam beslutanderätt till den förälder som stöttar könsbyte
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-50172907


Schweiz:
Citat:
En rättsprocess uppmärksammades där myndigheterna i Genève placerade en 16-årig flicka på ett ungdomshem efter att föräldrarna motsatt sig hennes sociala transition.
https://adfinternational.org/news/swiss-parents


Kanada
Citat:
En pappa greps och dömdes till fängelse i ett fall som rörde hans transson.
Pappan anklagades för att ha sagt fel pronomen i hemmet
https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/b-c-father-transgender-son-pub-ban-1.6931954
__________________
Senast redigerad av Drettan 2026-06-09 kl. 13:49.
Citera
2026-06-09, 13:54
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Du menar alltså att du inte ser paralleller mellan olika typer av destruktiva beteenden som dessutom i lika stor utsträckning leder till psykisk ohälsa och självskadebeteende men som hanteras helt olika av samhället beroende på om beteendet har en stark lobbygrupp bakom sig eller inte?
Jag har svårt för att se likheter mellan könsbytare, missbrukare och kriminella. Plus att jag vet inte riktigt vilka som skulle kunna utgöra lobbygrupper för missbrukare och kriminella.
Citera
2026-06-09, 14:13
  #19
Avstängd
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Majoriteten av alla dessa könsbytare, transor, bögar osv är klart överrepresenterade med mentala problem och suicid. Kanske ska man hjälpa dem där de behöver hjälp istället för att permanent förstöra deras kroppar.

Anta hypotetiskt att könsbyte skulle minska suicidproblematiken med 90 %. Hade du varit för könsbyte då?
Citera
2026-06-09, 15:57
  #20
Medlem
hieroboams avatar
Karln var ju för fan 31 år gammal när han bestämde sig för att klippa av kuken, vem bryr sig? Varför skrivs det inlägg som om han var ett barn?
Citera
2026-06-09, 17:22
  #21
Avstängd
MrSwedeGliderRunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Precovery

”Omvändelseförsök är när någon genom tvång eller starka påtryckningar försöker få en person att ändra eller dölja sin sexuella läggning, sin könsidentitet eller sitt könsuttryck.”

https://www.rfsl.se/aktuellt/viktigt-steg-tas-mot-forbud-av-omvandelseforsok/

Är det mer eller mindre sjukt att vuxna kommunister/socialister försöker manipulera småbarn att "bli osäkra i sin könsidentitet" och få dem att kastrera sig och genomgå hormonsbehandlingar och kirurgiskt kapa av sig kuken, eller är det omvändelseförsök av föräldrarna att till sitt barn försöka säga som det är till barnet, att den har snopp och därför är kille.

Ni som håller på med det här borde man samla ihop och sätta i elektiska stolen, ni är det värsta människoskräp denna helvetiska jord någonsin skapat.
Citera
2026-06-09, 17:36
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrSwedeGliderRunt
Är det mer eller mindre sjukt att vuxna kommunister/socialister försöker manipulera småbarn att "bli osäkra i sin könsidentitet" och få dem att kastrera sig och genomgå hormonsbehandlingar och kirurgiskt kapa av sig kuken, eller är det omvändelseförsök av föräldrarna att till sitt barn försöka säga som det är till barnet, att den har snopp och därför är kille.

Ni som håller på med det här borde man samla ihop och sätta i elektiska stolen, ni är det värsta människoskräp denna helvetiska jord någonsin skapat.
Jag har för fan inte stöttat skiten bara för att jag länkar till en djävla förklaring ditt förbannade stolpskott! HELVETE vad dumma människor det finns!
Citera
2026-06-09, 18:00
  #23
Medlem
Din-gamla-mammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drettan
Då är det viktigt att intervjuer med folk som ångrat sig kommer fram

Så du hittade bara en enda man i USA? 1 av en befolkning på 350.000.000 som gjort ett ingrepp han ångrade?

Problemet du verkar lägga oerhört mycket energi och uppmärksamhet på är inte särskilt stort va?

Varför har du denna fixering på transar? Finns det inte viktigare frågor?
Citera
2026-06-09, 18:16
  #24
Medlem
Merwinnas avatar
Stackars Richie är inte den enda heller, om man söker på "detransitioners" så kommer det upp massor av liknande tragiska berättelser.

Det är fullkomligt sjukt, för det dessa individer behöver är just någon som talar dem till rätta. På skarpen. För hundra år sedan skulle en sådan kille ha skickats till sjöss under en sträng men rättvis kapten. Och sedan skulle han ha återvänt som en man något år senare.

EDIT: jag såg förresten en dokumentär om en finlandssvensk tjej - kan leta rätt på den om det är viktigt, annars får ni tro mig. Hon visade bilder av hur hon såg ut som ung: en söt, helt normal tjej. Men sedan fick hon för sig detta, och började ta hormoner som bland annat förstörde hennes röst för alltid, hon låter som en (dålig) kastratsångare nu. Vilket är speciellt illa som hon sysslar med sång och musik...

Hon får nu gå genom hela livet som ett freak, hon vet inte ens om hon kommer att kunna få barn eller om hormonbehandlingen har förstört den möjligheten - om hon nu skulle lyckas träffa någon som vill vara tillsammans med henne och ha barn med henne... Så onödigt!
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2026-06-09 kl. 18:20.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in