Citat:
Ursprungligen postat av
Hastmotsoffgrupp
Känner igen mig i mycket
Skyhöfa doser alpra och ikto , krashat i häktet på skiten. Ct 8 år ep sedan ptsd i ett år
Sympatikusandning.
40 döda vänner+ men många av andra själ än missbruk,,men ändå.Kokain 2 gs om dagen, min broder tog en trip till peru och tillbaka när vi var 19.
Så obegrännsat.
Jag kopplar ditt kaos , du kommer märka att du får ordning på bitarna
Det brukar falla naturligt.
Är inte helt nykter ska inte hyckla , men alkohol blev stora boven 4 åren sista ordentligt varje dag, det är jag nykter från nu i 10 månader
Jag landade för typ 8 månader sedan och känner igen mig mycket i skiten du skriver.
Må bäst och lycka till, ta hand om dig broder.
Jo du verkar höra vad jag säger och det händer bara så mycket och vill landa lite i något när paniken som hade lagt sig så mycket ökat i tanken att jag kastar bort allt om jag typ kollar på tv.
Behovet att göra något meningsfullt är enormt och jag förstår varför det blivit så här och det är liksom inte speciellt konstigt.
Jag jobbar tre dagar i veckan och det ger mig väldigt mycket och kontakt med andra men det räcker inte riktigt nu efter ett tag när jag uppskattat vissas sällskap mer än vad jag tänkt att ja saknade så.
Även om jag skulle falla på ett återfall skulle jag som du försöka nå nykterhet ändå, det är ju en evig kamp.
Jag tror 100% på att framtiden kommer bli bra men det är kriget eller känslan av att delar av mig själv slits isär och gamla tankar/beteenden försöker komma fram och dom enkla lösningarnas väg är min gamla inställning.
Jag känner att jag vill ha kontakt och det svåraste är väl hur jag levt mitt liv där allt varit nu nu nu. Det landar ju i att tålamod inte existerar i många lägen, jag hade inte trott det kunde kännas så här bara.
Jag menar jag trodde ju att jag ville vara ensam, när skölden att komma nära andra bara löstes upp när jag ställdes inför en person jag verkligen uppskattar att ha sällskap med ändrades allt på ett par dagar.
Detta är det ända jag vet som går att göra för att finna någon frid i detta just nu och det kommer lösa sig för ärligt talat tror jag att jag är en rätt skön snubbe och som är ganska rolig att vara med när jag mår bra.
Har hittat en del av mig själv som har så många idéer jag inte vågade leva ut tidigare i livet och wow, jag har kanonbra tankar om sånt man kan göra med andra och jag hade tyckt det var kul om någon försöker göra något roligt med mig och visar engagemang för att att vi sks ha en trevlig dag.
Blir inte osäker på att det ska bli kul heller.
Sorry mannen, du som undra om horset förstår inte vad det är du säger om du tror att det kan vara bättre än nu. En sak jag lärt mig är att det kan alltid bli mycket mycket värre än vad som än händer, ser man till att någon känner lukten av rädsla kommer empatilösa monster ta allt med nöje varje gång och dom bryr sig inte om någon dör ens. Det är vad som är varje dag i en heroinsts liv och det går inte föreställa sig den världen där det inte bara längre är människor kvar i så många dom inte har tillgång till något som går att koppla till annat än död och misär.
Som soffgrupp sa 40+ vänner kommer aldrig vara något igen, känna kärlek eller ha möjligheter mer.
Detta är inget som ens går att föreställa sig hur mörkt det är, min erfarenhet är som soffgrupp och jsg grät i en månad i vi trad när min sista vän söp ihjäl sig när hon sönderslagen av äckel och är så ledsen tar ett återfall och dog utomhus, frös ihjäl när jag tror hon försökte ta sig till mig för hon alltid visste jag skulle ställa upp.
Känslan här har varit så mycket att det dykt upp en känsla som är väldigt otäck, när jag var liten minns jag när jag möttes av att jag vill inte vara med och leka längre för det gått för långt och jag vill hem till min mamma.
Skrika till universum okej jag ger mig, jag har verkligen lärt mig min läxa, det är en känsla som går väldigt djupt i vem jag är och slagit sönder min falska värld som jag byggt för skydd mot allt.
Att tänka man skulle kunna förstå vad man går in i kommer bli så mycket värre än vad som går att fantisera fram i sin ångest att inte känna något.
Jag vill säga till gud jag fattar nu men det är bara det att jag är inte troende alls men att ens tanken dylt upp är helt sjukt, att man vill göra vad som helst för att komms bort.
Gör resten av ditt liv en tjänst och gör inte ditt största eller kanske andra största misstag om du kanske mördat någon typ.
När man börjar skaka och gunga fram och tillbaka som på en film vill man bara tillbaka till allt som kom innan som inte hade blivit ptsd plus och genomsyrar allt. Att ta kontroll då känns nästan omöjligt hela tiden även om msn går framåt.
Jag trodde jag visste fucking allt! Tror man det blundar man för riktigt feta problem alla gånger och risken att sätta sig i något man inte kan förstå blir stor.
Man ångrar sig vad som än varit när set händer saker man inte fatta verkligen gick.
Jag får en bild av vänners ögon när jag blundar som jag hittat som döda eller försökt slå igång deras liv innan det är för sent.
Kan du förstå att minnet av 40 kompisar död kommer förändra allt du är kommer du inte välja att leva i helvetet frivilligt eller ens kunna nå tanken att du inte skulle vilja det utan valt att leva i det du vill, vad man än söker utan död finns inte, man blir så lurad av smutsiga as som kommer våldta allt du är om det går.
Denna sorgen går väldigt djupt i mig och jag kär mig leva med detta men att det bara kommer en dag och allt är borta finns inte. Det blir mindre om man når nya bra mål men så fort det händer något starkt finns mörkret man upplevt och kände sig säker i som är alla mina problem.
Att vakna är så mycket mer och det fattar man inte bara för man tror det i mitten av sitt misssbruk.
Kan kännas det händer aldrig men...ja man blir ödmjuk av verklighet som bara är så även om jag önskar annat.