2026-06-06, 08:15
  #13
Medlem
CC75s avatar
Punkterna som du nämner TS är inblandade i förklaringen. Jag köper dem alla. Till dem vill jag dock lägga följande:

- Det man kan få lätt och mycket av blir till slut ointressant. Det gäller allt i livet, även sex. I dagens samhälle är det accepterat (om än mycket omdebatterat) för kvinnor att strula runt samt extremt enkelt. Några trapptryckningar bort. När man väl har sex ska det vara "sjunde himlen-sex". Det ska vara helt fantastiskt och orgasmiskt så man kan skryta om det för sina väninnor. Skapar stor press och ofta besvikelse när så inte är fallet.

- Bygger vidare på det sista ovan. Individualismen och "Princess-uppfattningen" som många kvinnor har gör att de tar inget eget ansvar för sin sexualitet. Mannen ska göra allt och han ska göra det helt perfekt för henne något som inte är enkelt när erfarenheterna kring sex för många män är på all-time-low. Man ser inte sex som något som man gör tillsammans utan sex är något som en kvinna "får" av en man och är det man får inte bra... tja... då sjunker intresset när besvikelse efter besvikelse blir ens erfarenhet.

- Alla distraktioner som finns som ger dopaminkickar. Gäller inte bara kvinnor utan även män som t ex spelar. Jag tror människor idag är mer stressade - uppkopplade hela tiden - väldigt lite eftertanke och reflektion. Man hoppar snabbt vidare till nästa distraktion och nästa osv. När sex har blivit en handelsvara som alla andra och med mycket hög tillgänglighet och lågt pris för kvinnor, då tröttnar man fort.

- Män och kvinnor tycker i grunden inte om varandra och när vi nu har ett samhälle där beroendet av varandra är helt borta så visar detta sig mycket tydligt.

- Svårare att få kontakt när alla sitter med nosen i mobilen men även att män är mycket mer försiktiga och ointresserade av att ta första steget - tack vare bl.a. MeToo och det av samhället accepterade hyckleri som kvinnor uppvisar när det gäller visat intresse från män.

Till sist. Jag delar uppfattningen att ingen, varken man eller kvinna, ska acceptera en sexlös - vit - relation om man själv vill ha sex.

// CC
2026-06-06, 08:25
  #14
Medlem
Krappfiskarns avatar
Feminismens "frigörande" av kvinnor sköt dem i foten. De ska nu slita häcken av sig på jobbet, konstant stress pga sociala medier. Sex är en vara som tappat värde och betydelse. Hormonrubbning via läkemedel/mat/material kombinerat med ätstörningar.
2026-06-06, 08:41
  #15
Medlem
halaltarzans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belter
Kvinnan vill ha mer än bara sex. Och det förtjänar hon. Killar och män vill bara ”tömma och glömma”. Funkade på 80-talet men är nu bara ett kärt minne.

Så du var alltså sexuellt aktiv även på 80-talet, lika fräsch och gångbar på köttmarknaden då som nu då får jag anta annars är det svårt att jämföra?
2026-06-06, 08:54
  #16
Medlem
Det går ju inte att förneka att kvinnor generellt har en biologiskt lägre sexdrift än män. Det är bara löjligt att förneka detta. Män vill alltid ligga, kvinnor vill sällan ligga.

I förhållanden är det i regel män som måste ta initiativ till sex om det ska bli av. Utanför ett förhållande är det mannen som måste övertyga kvinnan om att det är värt att ha sex.
2026-06-06, 09:00
  #17
Medlem
Belters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Så du var alltså sexuellt aktiv även på 80-talet, lika fräsch och gångbar på köttmarknaden då som nu då får jag anta annars är det svårt att jämföra?
Självklart. Jag har alltid varit fräsch och gångbar. Ränderna går aldrig ur en skönhet.
2026-06-06, 09:51
  #18
Medlem
kyrkstockens avatar
För det första så tappar vi attraktionskraft när vi löser upp könsrollerna. Hur kan man inte begripa det?
Feminina män och maskulina kvinnor är inte sexigt.


Sedan går sexualdriften ner hos kvinnor när de fått de barn de vill ha.
Vi vet detta. Haft 57 trådar om det.

Kvinnor har ingen pung som behöver tömmas.
Deras sexdrift styrs av annat. Hormoner, bekräftelse...

Ju längre vi kommer i detta maouse-utopia desto mer kommer det bara att tillta.

16% av alla kvinnor i stockholms län befann sig i specialistvården psykiatri senaste tillgängliga året.
50% av alla kvinnor över en viss ålder (jag har glömt vilket år) äter enligt socialstyrelsen antidepp.

Vad konstigt att knulla inte är det första de tänker på...
2026-06-06, 09:56
  #19
Medlem
Det var en undersökning där man själv skulle fylla i om man saknade sexlust. Då är det lätt att trycka på "ibland". Det gäller nog framförallt för kvinnor som är duktiga på att ljuga för sig själva. Normerna är generellt hårdare för kvinnor. Menar Folkhälsomyndigheten att det är ett problem? Är kurvan växande? Kan avhållsamhet vara en lösning. Detta känns som man det uppenbara, ibland har man inte lust, är det ett problem?
2026-06-06, 10:23
  #20
Moderator
pbos avatar
Tråd i ämnet finns redan. Denna låses.

/mod
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in