Om man skulle sätta en vanlig trädgårdsslang i botten - blir det någon kräm i den eller duger det bara till att fylla vattenkannor?
Hej Alexosigge,
När jag studerade för 100 år sedan räknade vi 0,1 bars tryck per meter vattenpelare. Såg på nätet nu att en högtryckstvätt kan leverera mellan 100 till 180 bar beroende på varumärke och vattenmängd. Så jag skulle säga att du fyller en vattenkanna med din tunna under den tid som du hinner dra flera bloss på en cigg under tiden.
Nej det blir ingen vidare kräm. Jag har kopplat på slang på min men det är värdelöst. Blir nog att köpa en pump. Det finns för några hundringar på Jula.
I botten på en full vattentunna som är 1 m hög är trycket 0.1 bar. Det kan jämföras med trycket i vattenledningen i en normal bostad som är 2-5 bar.
Med 0.1 bar övertryck kan man som mest komma upp i en flödeshastighet på 4.5 m/s. Om du skulle tappa av genom 1/2 tums slang så blir det ungefär 0.6 l/s om jag räknar rätt.
Ju högre upp tunnan får du ett högre tryck i ledningen längst ner.
10 mvp =bar
Mvp =meter vattenpelare
Så om du kan få en betydande höjd förändring så skulle det helt logiskt bra tryck
Kul fråga mer vettiga problem tack
sätt en dränkpump på änden av slangen du stoppar ner, ska du bara avattna blommorna så räcker det. finns billiga 12volts på biltema. ska du ha lite mer tryck så skaffa en 24v dieselpump till farmartank o testa!