Citat:
Ursprungligen postat av
Villekulla90
Ja, måste vara jobbigt att vara sexist, stackars dig. De där sändningarna är passé ja, men det har med tidsandan att göra, vem bryr sig om recensenter när man har all fakta själv några klick bort. Vem läser tidningarnas fotbollskrönikor eller musikrecensioner idag? En promille av de som gjorde det 2002 antagligen, några boomers. På samma sätt hade rit-ola känts tråkig och irrelevant om man satt in honom i en studio idag, de som tror annat så är det troligen nostalgin som talar. Och pk-svinen i engelska sändningar ger jag inte mkt mer för, t.ex. lineker föll ju ut ett tag på eget grepp iaf men tillbaka igen. Usch.
Såg en ”Rit-Ola” i ett annat lands sändning igår och tänkte direkt att det här momentet hör inte hemma på 20-talet. Segt och ovidkommande, svårt att behålla koncentrationen. Lär man sig något med stop/motion och fula MS Paintbrushpilar i olika grälla färger?
Jag är nöjd om studion är mysig (färgval, storlek etc) och mellan varven har några celebra gäster som t ex gamla landslagsspelare eller förbundskaptener så att man kan säga ”jaha, han har åldrats på så vis” och ”den där gör sig ju inte i TV” eller ”fan att han var så smart”. Tycker SVT har en inbjudande studio precis som de hade i OS senast.
En lustig parentes är att nattsändningarna i kommersiell TV där jag bor hade en riktigt livlig och skojig studio som önskade få upp energinivån hos de nattugglor som stannat uppe framför burken. Det vill jag se även i SVT.