2026-06-01, 20:20
  #85
Medlem
svenskors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-spade
Varför förutsätter alla att det är en man?

Om vi av historik och hävd utgår från att det är en centerpartist så är den enda centerpartisten från Uppsala en kvinna.

Mest 99.99% troligt, annars en rejäl skräll.
Citera
2026-06-01, 20:20
  #86
Medlem
Statistiskt kan vi börja med att ta bort kvinnorna. Sen kan vi ta bort dom allra högsta som Shekarabi och Oscarsson. Då är det inte så många kvar.
Citera
2026-06-01, 20:21
  #87
Medlem
Mercedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jimmie7997
Kan det vara S.O. från M som representerar Uppsala län?
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/kapare-la-ut-barnporr-pa-riksdagsledamots-facebook-sida
Låter ju som det.
Meta har troligtvis kontaktat NCMEC.

"Stefan Olsson berättar att Meta har reagerat på bilderna och att de har vidtagit säkerhetsåtgärder mot honom.

Har du polisanmält?

– Nej, jag ska nog göra det nu. Det här hände när jag var på väg att gå och lägga mig, klockan var typ ett på natten. Men jag gjorde vad jag kunde för att det inte ska spridas några bilder och sen gick jag och la mig.

Kan det här bli ett ärende för särskilda åklagarkammaren?

– Jag ska kolla det. Men jag tror att jag är ett allmänt offer, inte att det är riktat mot mig personligen."
Citera
2026-06-01, 20:21
  #88
Medlem
Hamsterbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DannyButterman
Det kan ju vara så att länken han klickade på inte var i mailboxen utan på någon ”väldigt skum sida” så att säga. Kanske att hans Facebook fylldes med BP berodde på att någon ville rikta strålkastaren på honom.

Tänkte samma. Detta skedde på natten runt kl 01. Aldrig hört talas om att de lägger upp barnporr på Facebook när de hackar. Gissar att han tryckt på nån länk på någon skum sida.
Citera
2026-06-01, 20:23
  #89
Medlem
Jag antar att polisen går igenom det rapporterade innan en stor sak görs av det. Uppenbara misstag och sådant som virus förekommer som skickar folk till tusentals sidor på en gång och där sånt florerar. Jag antar att sådant utesluts.
Citera
2026-06-01, 20:24
  #90
Medlem
Centerpartiet är väl ganska stor favorit att ha denna riksdagsman i sitt parti..
Citera
2026-06-01, 20:25
  #91
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av triptyken
Federley hade inte gjort det men det kom fram att hans ex hade.
Nej, inte hans ex. Hans "pojkvän" var det.
Citera
2026-06-01, 20:25
  #92
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Någon som saknades vid omröstning förra veckan (om det var på en beslutsdag) då han tydligen greps?

Haha, 10% var väl frånvarande som vanligt
Citera
2026-06-01, 20:26
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blandadajente
Haha, 10% var väl frånvarande som vanligt
Du har missat "kvittningsbråket"?
Citera
2026-06-01, 20:27
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pistonhonda
Centerpartiet är väl ganska stor favorit att ha denna riksdagsman i sitt parti..

Sd har haft ett antal både för barnpornografi och våldtäkter så man ska nog sluta kasta sånt på andra när det är ett utbrett problem i det egna partiet uppenbarligen.
Citera
2026-06-01, 20:27
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Straightuphappy
Kan det vara så enkelt att personen har bilder på egna barn som är nakna? En kompis fick sin mobil beslagtagen och dom gick igenom alla bilder, där fanns bilder från en sommarsemester där hans barn sprang nakna och han misstänktes då för barnpornografi. Friades dock från dessa misstankar snabbt.

Hur gick det till...?
Menar du att han misstänktes för typ narkotika och i samband med att dom gick igenom hans telefon så hitta dom bilderna på hans kids?

Eller menar du att google/Dropbox har tipsat polisen om att det finns "nakna barn" i användarens konto
Citera
2026-06-01, 20:30
  #96
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katki
Jag antar att polisen går igenom det rapporterade innan en stor sak görs av det. Uppenbara misstag och sådant som virus förekommer som skickar folk till tusentals sidor på en gång och där sånt florerar. Jag antar att sådant utesluts.

Ja det står ju att polisen får emot över 10000 tips varje år från detta NCMEC. Det från bara en av dessa organisationer i världen som tipsar. Men de gör ju inte tusentals husisar årligen från dom tipsen. Så ja det är nog en bit att man utesluter mycket till sådana åtgärder tas.

Polisen och åklagare ska ju sedan vara helt opartiska. Dvs även om en riksdagsledamot ska utredningen och allt skötas som för en vanlig Svensson. Med vissa undantag då men det är ju om säkerhetsklassning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in