Citat:
Ursprungligen postat av
bithax
Ofta hamnar jag i diskussioner på jobbet, och ibland har jag rätt, ofta har jag fel. Men det spelar egentligen ingen roll.
Det jag har märkt är att jag har väldigt svårt att koppla av efter jobbet de dagar då jag haft en sådan diskussion.
Stressen är på max, och även om jag går och gör något annat så försvinner den inte. Jag ältar och tänker på konversationen om och om igen. Det kan förstöra en hel helg.
Jag är övertygad om att det är jag som är problemet. Det är inte nödvändigtvis kopplat till hög arbetsbelastning, även om det säkert bidrar. Det är kopplat till mina personliga konflikter med kollegor.
Jag vill komma bort från detta, men jag vet inte riktigt hur.
100% säker på att stress är ditt problem här. Jag har jobbat med personal och detta brukar lösa sig med nån form av stresshanterings-kurs. Har folk som tackat mig för att jag tvingat iväg dom på ”flum-kurser” i stress, deras liv har blivit helt förändrat.
Meditation och rätt verktyg kommer lösa detta.
Att bara undvika konversationer och försöka kringgå problemet är bara som att sätta plåster på en skottskada… gå till roten om du vill må bättre.
Vill du inte be jobbet om hjälp, vilket de är skyldiga till att fixa, så kan du gå till vårdcentralen. Man tar detta på allvar då det lätt annat slutar med att folk blir sjukskrivna för stress, vilket är dyrt