2026-05-29, 22:24
  #1
Medlem
Alla vet att vita män är den absolut största boven när det gäller klimatförändringarna. De äter mest kött, flyger mest och kör mest bilar som drivs av fossila bränslen. Dessutom röstar de mest på högern, källsorterar inte och bryr sig väldigt lite om klimatet varje dag. Kvinnor däremot är väldigt klimatmedvetna och röstar mest rödgröntrosa.

Naturligtvis ska vi kvinnor inte stå för detta så därför har Erika Bjerström kommit fram till ett utmärkt förslag. Nämligen att klämma åt vita män där det känns. Via deras plånböcker.

https://www.di.se/nyheter/planboken-basta-vagen-att-forandra-mans-klimatbeteende/


Citat:
Det finns män som till exempel undviker ekologiska val för att det framstår som omanligt, enligt studien. En fransk studie från 2025 som citeras visar att män orsakar 26 procent mer utsläpp av växthusgaser än kvinnor.


Citat:
I den senaste Verian-undersökningen från april uppger 64 procent av kvinnorna att dom tänker rösta på det rödgröna blocket medan motsvarande siffra för männen är 43 procent. I dag har Tidöpartierna sitt starkaste stöd bland medelålders män som är mellan 50–64 år.

Vad beror det på? Ett svar är att kvinnor av tradition tar på sig ansvaret för andra, för vård, välfärd och mänskliga relationer.

Till det kan man nu lägga ansvaret för kommande generationer och planetens överlevnad.

Män har historiskt ansett sig stå över både naturen och kvinnan.

Det är också i högsta grad män som både äger och driver tung, fossilkrävande industri som gruvor, jordbruk, stålindustrier och det militära komplexet.

Citat:
Nej, lösningen är i stället att gå igenom det som kanske djupast talar till rika vita män – plånboken. Enligt ett förslag från den brittiska tankesmedjan New Economics Foundation skulle man kunna införa individuella koldioxidkvoter kopplade till kreditkort.

När den köttätande mannen tänker hoppa på nästa plan till Barcelona för en weekendresa (igen) så lyser kortet rött med texten ”transaction denied”.

Han får då köpa koldioxidkrediter av den som inte utnyttjat sin kvot, troligen en kvinnlig undersköterska som inte haft råd att semestra utomlands på år och dag.

Tankar och förslag? Skulle vita män sluta klimatförorena om det straffade sig ekonomiskt?
Citera
2026-05-29, 22:33
  #2
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Trodde detta var en parodi-artikel.

Men men, verkligheten överträffar dikten.

Ser fram emot den dagen gammel-media dör ut.
Citera
2026-05-29, 22:34
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smetenigatan
Alla vet att vita män är den absolut största boven när det gäller klimatförändringarna. De äter mest kött, flyger mest och kör mest bilar som drivs av fossila bränslen. Dessutom röstar de mest på högern, källsorterar inte och bryr sig väldigt lite om klimatet varje dag. Kvinnor däremot är väldigt klimatmedvetna och röstar mest rödgröntrosa.
Med tanke på att det finns 2.5 miljarder asiatiska män och kanske på sin höjd en halv miljard vita män så är det nog självklart vilken grupp som gör mest av det ovanstående.
Citera
2026-05-29, 22:39
  #4
Medlem
Alla vet också att vita män bygger de bästa samhällen, utvecklar de bästa företagen och skapar flest jobb i allmänhet i samhället.

Egentligen du som inte bidrar på samma sätt är endast en parasit, du borde kanske avveckla dig själv så att du inte kostar på miljön?
Citera
2026-05-29, 22:40
  #5
Medlem
Ballcancers avatar
Tycker det är logiskt att densom förstör miljön mest får betala mer. Kanske då rika människor som flyger mycket eller kör enorma fordon som slukar diesel eller bensin m.m.
Citera
2026-05-29, 22:44
  #6
Medlem
Queutards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballcancer
Tycker det är logiskt att densom förstör miljön mest får betala mer. Kanske då rika människor som flyger mycket eller kör enorma fordon som slukar diesel eller bensin m.m.

Betalar man inte socialistisk skatt på bensin, diesel, fotogen och så vidare? Ju mer du använder, desto mer skatt.

Socialisterna i Tidö tar dock även ut häftig skatt på el, det man vill att folk ska använda istället.
Citera
2026-05-29, 22:51
  #7
Medlem
Ballcancers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Queutard
Betalar man inte socialistisk skatt på bensin, diesel, fotogen och så vidare? Ju mer du använder, desto mer skatt.

Socialisterna i Tidö tar dock även ut häftig skatt på el, det man vill att folk ska använda istället.

Nu menar jag kanske mer privatjet och de som äger enorma hus och har 10 bilar. Inte någon vanlig vit man som tjänar 40 tusen.
Citera
2026-05-29, 22:59
  #8
Medlem
Anybodykillers avatar
Alltså det förlorar väl lite sin poäng om folk börjar kohandla med "koldioxidkrediter". Om en rik man eller fattig undersköterska flyger så har man ju likt förbaskat flugit.

Jag tror dock att hon har rätt på punkten om livsstil och miljön. Men det är ett fåtal kvinnor jag sett som vill vara med en man som saknar bil, som inte köper gruvprodukter åt henne (guld, silver, diamanter) och som inte reser till utlandet på semestern.

De är nog dessutom svårt att tolka konsumenters köpmönster om de köper saker som gåvor.
Citera
Igår, 00:11
  #9
Medlem
Ja för koldioxidkrediter, utsläppsrätter och skatter räddar verkligen planeten.. Erika är totalt slut i hjärnkontoret och hon har varit rätt tyst sedan hennes hjältar Harald Mix och company floppade med hennes älskade Nortwolt som skulle rädda världen.

Hon kanske ska börja dra det ett steg längre och påstå att om du inte gör någon nytta för klimatet så kanske avlivning skall krävas för att minska ditt klimatavtryck?

Och angående TS. Som andra har påpekat att fascistiska, kränkta äckliga vita män utgör inte en majoritet av jordens befolkning så kanske hon ska ta en kik på sina systrar sliddjuren som själva konsumerar, reser, skräpar ner och ynglar av sig.
Citera
Igår, 00:13
  #10
Medlem
sommarlovs avatar
Kvinnor är mycket mera miljöbovar med sina kläder och skönhetsprodukter.
Tvinga dom att aldrig sminka sig och klä sig i Mao-kostymer!

https://sv.wikipedia.org/wiki/Mao-kostym
Citera
Igår, 00:18
  #11
Medlem
Holden.Caulfields avatar
Kvinnor konsumerar mer kläder och tingel-tangel. Har man mätt utsläppen från detta, eller gäller det inte för att det sker borta i Asien?
Citera
Igår, 00:29
  #12
Medlem
Vem ska betala för kalaset om alla vita mäns konton är låsta?
För låser man deras konton kommer dem sluta jobba, vilket i sin tur innebär att nya pengar inte kommer in och då finns det inga pengar ivar att rädda miljön för.

Eller målet är kanske att hela jordens befolkning aka gå tillbaka att leva som neandertalare?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in