2026-05-29, 18:57
  #1
Medlem
(En repost av min gamla tråd då jag råkade missa att lägga till frågeställningar för diskussion. Denna tråd innehåller till synes ganska mycket information om biologi (längre nedan). Huvudsakliga diskussionen ska dock vara politisk och, med hänvisning till biologiska fakta som presenteras längre nedan, att Sverige rör sig i en farlig riktning.)

Vill diskutera (A) att behandling med stopphormoner (edit: och "könsbekräftande" hormoner) för könskorrigering faktiskt är irreversibel och (B) att det bara finns två kön som har en genetisk programmering. Och därför få till en huvudsaklig diskussion om att Sverige genomgår en farlig samhällsutveckling baserat på dessa biologiska fakta.

Först och främst vill jag rikta respekt mot alla som betraktar sig som "gender fluid". Alla människor ska kunna uppnå maximalt självförverkligande. Den bästa personen i mitt liv just nu är homosexuell. Finns absolut feminina män och maskulina kvinnor. Men det motsäger inte premisserna (A och B) för denna diskussion.

Har jättesvårt att se (A) skulle kunna klassas som något annat än experimentation och alltså som något väldigt oetiskt att tillåta för barn, oavsett föräldrarnas/vårdnadshavarnas medgivande och hur länge en "utredning" av barnet än har pågått. Du har rätt att kontrollera din egen kropp även när du är omogen utan förmåga att kunna ge informerat samtycke. Dessutom kan det finnas en utökad risk för cancer.

Anledningen till att jag var noga med att inte bara skriva "föräldrar" var för att bl a Miljöpartiet vill införa en möjlighet eller ett underlättande för barn att skaffa fler vårdnadshavare... Så jag ser en situation där det offentliga eller privata samhället utanför barnets hem insisterar på att barnet egentligen är av det andra könet. Om barnet då har föräldrar som naturligtvis motarbetar detta kan då andra vårdnadshavare göra verklighet av hjärntvätten, genom att ändå göra det möjligt för barnet att genomgå medicinsk könskorrigering...

Vi befinner oss i ett kulturkrig. Vill inte bara klandra vänstern för detta utan även högern agerar orimligt subjektivt och diskriminerande. Men det är fullständigt oacceptabelt att det får effekter som strider mot etik och vetenskap.

Inom vetenskap och statistik är det essentiellt att forskare/statistiker är objektiva och hederliga när det presenterar sina resultat. Oavsett dina subjektiva övertygelser så ska resultat av forskning/statistik presenteras fullständigt neutralt.

Tyvärr är det vanligt att vänstern ljuger (antingen medvetet eller omedvetet) om vetenskapliga och statistiska fakta. T ex att stopphormoner är reversibla eller att det finns ett tredje kön eller att det är ett faktum att suicidalrisken ökar om barnet inte får genomföra en viss behandling. Uppgiften för en psykolog är inte att affirmera eller bekräfta din diagnos; en psykolog ska utgå från etik, vetenskap/statistik och beprövad erfarenhet för att lösa ditt problem. En psykolog som direkt kringgår KBT och förespråkar för något annat borde bli av med jobbet.

Nu till konkretare frågeställningar. Om det faktiskt är så att behandling med stopphormoner för könskorrigering inte bara är irreversibel utan betraktas som experimentation, vill ni fortfarande att det ska vara möjligt? Erkänner ni att barn kan inbilla sig? Hur skulle man kunna göra distinktionen mellan ett t ex homosexuellt och autistiskt barn och ett barn med legitima "transkänslor"? Vad är intersex för er? Är det att betrakta som ett tredje kön?

Är ingen expert men nu följer en sammanställning av viktig biologisk fakta (ursäktar att det blir en lång trådstart)...



A: Behandling med stopphormoner (edit: och könsbekräftande hormoner) för könskorrigering är absolut irreversibel. Puberteten är väldigt vältajmad med det genetiskt programmerade tidsspannet för när den associerade kroppsliga och mentala utvecklingen förväntas äga rum. Stopphormoner (edit: och "könsbekräftande" hormoner) verkar på könshormonerna och detta leder naturligtvis till kroppsliga effekter (även om de har sina begränsningar). (Värt att tillägga är att behandling med stopphormoner (edit: och "könsbekräftande" hormoner) för könskorrigering kan vara osäker i sig). Men det finns andra processer som stopphormoner (edit: och "könsbekräftande" hormoner) inte påverkar... Dels den genetiska programmeringen som påverkar t ex tillväxthormoner och punkten för när epifysialplattorna växer samman (då är det omöjligt för dina ben att bli längre). Dels åldras vi genom något som kallas för "cellulär senescens". Denna process har flera konsekvenser som gör att en senarelagd pubertet inte alls blir lika som den tänkta. (T ex är den minskade produktionen av kollagen och cellulär senescens anledningarna till att huden förlorar sin elasticitet.)

Du får en (!) chans att genomgå en normal pubertet, tillväxt och uppväxt. Denna mening hoppas jag skapar lite sentimentala känslor!

Länk till Karolinska Institutets rapport där man fastslog att behandling med stopphormoner (edit: TYPO! My bad! "Könsbekräftande" hormoner ska det vara eller GnRHa-behandling) är osäker: https://nyheter.ki.se/systematisk-oversikt-av-effekter-vid-hormonbehandling-av-konsdysfori-hos-unga
Länk till Vänsterpartiets hemsida som vill avskaffa ålderskraven för medicinsk könskorrigering: https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/hbtqi/
Länk till YouTube-kanalen och podden Oskyddat Samtal där Hilda Berg medverkar som till synes helt utan förbehåll påstår att stopphormoner är reversibla, timestamp: 1:19:09: https://www.youtube.com/watch?v=Xgoc_GwyAqI



B: Kön definieras som "The type of gamete your anatomy is organized to produce (through either the Wolffian or Müllerian pathway)". Men en desto mer teknisk definition är "The presence or absence of SRY and functional androgen receptors" (1).

Innebär alltså att det är fullt möjligt att din kromosomuppsättning inte alltid avgör ditt kön...

Men det motsäger inte alls (!) att kön fortfarande är binärt (1) och att det hos cirka 99.98% av människor inte finns någon ambiguitet gällande kön, där den kraftiga majoriteten fortfarande har en normal kromosomuppsättning. (Skulle alltså gå att bedöma könet hos den kraftiga majoriteten genom att helt enkelt kika på DNAt i zygoten innan den ens har fäst vid moderkakan).

Tar Klinefelter Syndrome (KS) som exempel som är en genetisk avvikelse som förekommer hos 1 på 1000 till 1 på 500 (0.01-0.02%) av män. Faktum är att tydligen 75-80% av alla med KS går ganska obemärkta i formen av just män med olika grader av mer kvinnliga drag. Vanligaste kromosomuppsättningen (eller karyotypen som är ett finare ord men betyder typ exakt samma sak) är 47,XXY. Tvetydig könsutveckling förekommer uteslutande och som en minoritet hos gruppen som antingen har karyotypen 48,XXXY eller 49,XXXXY. De med KS är alltså fortfarande otvetydigt män... På Y-kromosomen sitter SRY-genen som vid aktivering fortfarande gör att gonaderna (könscellerna) differentierar till det manliga könsorganet, trots att det förekommer ett avvikande antal X-kromosomer.

De på framförallt vänster sida av politiken gillar att klassa KS som intersex trots att det faktiskt rör sig om män. Definitionen av intersex är atypiska variationer av kromosomer, hormoner och könsorgan. Men det motsäger inte definitionen av kön som kokar ned till en sekventiell koordination av antagonistiska mekanismer (1), som leder till att även intersex-personer faktiskt kan bedömas som antingen man eller kvinna.

På internet hittar man mycket felaktig information påverkad av vänsterliberal bias som t ex: "Intersex is an umbrella term for people born with innate physical sex characteristics—including chromosomes, hormones, and genitalia—that do not fit typical male or female definitions".

Könsbestämning och eventuell behandling vid initialt tvetydiga fall ska styras av vetenskapen och strikt objektivt och hederligt. En som föds som intersex-person ska inte bedömas subjektivt av en ideolog för att sen genomgå livsomvälvande och irreversibla behandlingar.

Andra exempel på intersex-tillstånd. a. Congenital Adrenal Hyperplasia: Är fortfarande kvinnor pga förekomsten av äggstockar, müllerisk gång och ingen SRY-gen. b. Complete Androgen Insensitivity Syndrome: Är fortfarande kvinnor trots förekomsten av SRY-genen men saknar fungerande androgenreceptorer. De utvecklar kvinnlig morfologi. Prevalens: 1 på 99100 till 1 på 20400.

Variationer av sekundära könsegenskaper förekommer såväl inom ett kön som mellan könen utan förekomsten av intersex. Att då hävda att de människorna är mindre av en man respektive en kvinna är helt fel. Nämligen vanligt att de på vänstern förväxlar (inte sällan mot bättre vetande genom mer medveten eller omedveten ignorans) variationer av sekundära könsegenskaper och könsidentitet med kön.



Läste ni allt eller det mesta så uppskattar jag verkligen det! Återgå gärna till de inledande frågeställningarna och kommentera om ni känner att något är fel eller något som ni gärna vill ta upp!
__________________
Senast redigerad av social.newbie 2026-05-29 kl. 19:56.
Citera
2026-05-29, 19:02
  #2
Medlem
Ja, det är så otroligt skrämmande att man tillåter (uppmanar!) ungdomar att genomgå experimentella hormonbehandlingar och låter dem operera bort kroppsdelar.

I USA har denna galenskap pågått lite längre och det sorgliga är att läsa om alla 'detransitioners' som kommit till insikt för sent. Nu får de leva med irreversibla effekter av hormonbehandlingen, i bästa fall. I värsta fall har de tagit bort brösten eller penis. Fruktansvärt.

Kan tipsa alla om Buck Angels youtube-kanal.
Citera
2026-05-29, 19:10
  #3
Medlem
Donaldstrumpets avatar
Ja vi är bara däggdjur i grunden och woke hysterin leder samhället åt helvete.
Jag är ingen Trump förespråkare men är med honom alla dagar i veckan på den punkten.
Citera
2026-05-29, 19:20
  #4
Medlem
Din-gamla-mammas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av social.newbie


Nu till konkretare frågeställningar. Om det faktiskt är så att behandling med stopphormoner för könskorrigering inte bara är irreversibel utan betraktas som experimentation, vill ni fortfarande att det ska vara möjligt? Erkänner ni att barn kan inbilla sig? Hur skulle man kunna göra distinktionen mellan ett t ex homosexuellt och autistiskt barn och ett barn med legitima "transkänslor"? Vad är intersex för er? Är det att betrakta som ett tredje kön?


Här är hans frågor. Obegripligt att han inte endast postade dessa.

Jag tror spontant (jag är inte insatt) att de barn som tidigt visar att de fötts i felkönad kropp, ska få vårdens hjälp att åtgärda detta. Och för att få bra resultat måste hormoner tydligen påbörjas före puberteten.

Men det ska ju ske noggrann utredning innan, och om det sker så är jag okej med det. Om det inte sker är jag kritisk.

Väntar man till 18 års ålder så blir resultatet sämre, och folk lider då kanske mer.

Jag litar på att vetenskapen löser detta.
__________________
Senast redigerad av Din-gamla-mamma 2026-05-29 kl. 19:23.
Citera
2026-05-29, 19:20
  #5
Medlem
Merwinnas avatar
Du har helt rätt naturligtvis! Kul med någon som är kunnig och inte bara rabblar sina åsikter utan någon egentlig kunskap.

Skulle du kunna utveckla det där om hur puberteten blir annorlunda p.g.a. åldrandet, om man tar stopphormoner? Det hade jag nämligen aldrig hört förr.
Citera
2026-05-29, 19:20
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ladicius
Ja, det är så otroligt skrämmande att man tillåter (uppmanar!) ungdomar att genomgå experimentella hormonbehandlingar och låter dem operera bort kroppsdelar.

I USA har denna galenskap pågått lite längre och det sorgliga är att läsa om alla 'detransitioners' som kommit till insikt för sent. Nu får de leva med irreversibla effekter av hormonbehandlingen, i bästa fall. I värsta fall har de tagit bort brösten eller penis. Fruktansvärt.

Kan tipsa alla om Buck Angels youtube-kanal.
Tack för tipset!

Ja det verkar som USA ligger lite före Sverige i många avseenden! I USA ser man nu att 'detransitioners' börjar söka upprättelse för dessa övergrepp som har förstört deras kroppar. Egentligen borde ju inte ansvaret ligga hos dessa, utan hos det politiska systemet och faktiskt de som utför dessa ingrepp. Alltså en läkare och sjuksköterska kanske "bara gör sitt jobb" men jag vill se att man faktiskt vägrar och protesterar.

Här är Chloe Cole i den amerikanska kongressen: https://www.youtube.com/watch?v=NBZtJZZRUeY
__________________
Senast redigerad av social.newbie 2026-05-29 kl. 19:25.
Citera
2026-05-29, 19:21
  #7
Medlem
triptykens avatar
Är diskussionen du vill ha om huruvida vi gillar ditt blogginlägg, eller om vi tycker det är relevant? Vad vill du snacka om?
Citera
2026-05-29, 19:26
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av social.newbie
Tack för tipset!

Ja det verkar som USA ligger lite före Sverige i många avseenden! I USA ser man nu att 'detransitioners' börjar söka upprättelse för dessa övergrepp som har deras kroppar. Egentligen borde ju inte ansvaret ligga hos dessa, utan hos det politiska systemet och faktiskt de som utför dessa ingrepp. Alltså en läkare och sjuksköterska kanske "bara gör sitt jobb" men jag vill se att man faktiskt vägrar och protesterar.

Här är Chloe Cole i den amerikanska kongressen: https://www.youtube.com/watch?v=NBZtJZZRUeY
Exakt! Det är jätteviktigt att dessa får upprättelse nu, och tas om hand om. De blir utstötta av den sekteristiska transrörelsen och mår av förklarliga skäl mycket dåligt.

Precis som vi läser om lobotomi av sinnessjuka eller kastrering av "oönskade" förr, så kommer våra barn att skaka på huvudet åt transhysterin av idag.
Citera
2026-05-29, 19:39
  #9
Medlem
Upplyftens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av social.newbie

Nu till konkretare frågeställningar. Om det faktiskt är så att behandling med stopphormoner för könskorrigering inte bara är irreversibel utan betraktas som experimentation, vill ni fortfarande att det ska vara möjligt?




Danmark , Sverige, Nya Zeeland, Storbritannien, Finland, Frankrike har alla stoppat Dr. Mengele experiment att dela ut kemiska pubertetsblockare åt minderåriga. Och listan blir större för varje år. En stor del av världen håller på att nyktra till från en galen idioti orsakat allena av translobbyister som fått gehör av lagstiftande politiker förut, och nu är ute i kylan halvvägs. Det är välförtjänt och extremt välkommet

Kampen är vunnen - Halvvägs . Det återstå en hel del att göra för att mota den här freakshowen och som lugnt kan läggas till i sophögen över misslyckade sociala experiment förenat med munkavle på den kritiska medicinska professionen och div. straff till föräldrar som har fråntagits ansvaret över sina egna barn. En absolut skamfläck i våra moderna samhällen, utan motsvarighet på väldigt länge
__________________
Senast redigerad av Upplyften 2026-05-29 kl. 20:00.
Citera
2026-05-29, 20:04
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Du har helt rätt naturligtvis! Kul med någon som är kunnig och inte bara rabblar sina åsikter utan någon egentlig kunskap.

Skulle du kunna utveckla det där om hur puberteten blir annorlunda p.g.a. åldrandet, om man tar stopphormoner? Det hade jag nämligen aldrig hört förr.
Ursäkta nämnde inte "könsbekräftande" hormoner i min trådstart... Viktigt att göra distinktionen mellan stopphormoner och just dessa "könsbekräftande" hormoner! För jag råkade skriva fel angående rapporten från Karolinska som gällde "könsbekräftande" hormoner. Men osäkerheten kring stopphormoner som jag gjorde gällande kvarstår absolut! Men SKÄMSKUDDE!

Alltså jag är ingen expert utan en lekman som har gjort så god research som möjligt för en tråd på Flashback! Så om någon hittar felaktigheter så biter jag gärna i det sura äpplet och utvecklar min kunskap! Ingen falsk ödmjukhet alls!

Kroppen är komplex och det har jag verkligen insett vid det här laget!

Men som jag har förstått det så påverkar din genetik tillväxthormon och tidpunkten för när dina epifysialplattor växer samman eller din maximala kroppslängd, där båda dessa samverkar med andra hormoner bl a just könshormonerna testosteron och estrogen. Estrogen är det drivande hormonet för när dina epifysialplattor växer samman men din genetik ansvarar fortfarande för en "blueprint" så att säga.

Så om ett barn får stopphormoner, för att sen hoppa av denna behandling kanske flera år senare, så finns det tydligen ingen forskning som påvisar att det skeletala och neurologiska systemen antingen har eller kommer att utvecklas så som det var tänkt.

Men sen kommer ju problematiken som rör "cellulär senescens"... En 10-åring har ju helt andra förutsättningar för de omvälvande processer som puberteten medför jämfört med en 20- och förmodligen tom 15-åring.
Citera
2026-05-29, 20:10
  #11
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av social.newbie
Ursäkta nämnde inte "könsbekräftande" hormoner i min trådstart... Viktigt att göra distinktionen mellan stopphormoner och just dessa "könsbekräftande" hormoner! För jag råkade skriva fel angående rapporten från Karolinska som gällde "könsbekräftande" hormoner. Men osäkerheten kring stopphormoner som jag gjorde gällande kvarstår absolut! Men SKÄMSKUDDE!

Alltså jag är ingen expert utan en lekman som har gjort så god research som möjligt för en tråd på Flashback! Så om någon hittar felaktigheter så biter jag gärna i det sura äpplet och utvecklar min kunskap! Ingen falsk ödmjukhet alls!

Kroppen är komplex och det har jag verkligen insett vid det här laget!

Men som jag har förstått det så påverkar din genetik tillväxthormon och tidpunkten för när dina epifysialplattor växer samman eller din maximala kroppslängd, där båda dessa samverkar med andra hormoner bl a just könshormonerna testosteron och estrogen. Estrogen är det drivande hormonet för när dina epifysialplattor växer samman men din genetik ansvarar fortfarande för en "blueprint" så att säga.

Så om ett barn får stopphormoner, för att sen hoppa av denna behandling kanske flera år senare, så finns det tydligen ingen forskning som påvisar att det skeletala och neurologiska systemen antingen har eller kommer att utvecklas så som det var tänkt.

Men sen kommer ju problematiken som rör "cellulär senescens"... En 10-åring har ju helt andra förutsättningar för de omvälvande processer som puberteten medför jämfört med en 20- och förmodligen tom 15-åring.

Ja, det där att barnen stannar i växten visste jag - samma behandling används ju FÖR ATT få barn (särskilt flickor) att stanna i växten, om det beräknas att de kommer att bli "för" långa annars.

Men detta med "cellulär senescens" och åldrande hade jag aldrig hört talas om förr. Ska forska på det jag också när jag får tid! Hur eller hur är det ett gigantiskt experiment vi håller på med med barn och unga i Västvärlden, och helt utan medicinsk indikation också! Man kan tycka vad man vill om de muslimska länderna, men sådant händer i alla fall inte där.
Citera
2026-05-29, 20:12
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Din-gamla-mamma
Här är hans frågor. Obegripligt att han inte endast postade dessa.

Jag tror spontant (jag är inte insatt) att de barn som tidigt visar att de fötts i felkönad kropp, ska få vårdens hjälp att åtgärda detta. Och för att få bra resultat måste hormoner tydligen påbörjas före puberteten.

Men det ska ju ske noggrann utredning innan, och om det sker så är jag okej med det. Om det inte sker är jag kritisk.

Väntar man till 18 års ålder så blir resultatet sämre, och folk lider då kanske mer.

Jag litar på att vetenskapen löser detta.
Alltså det är ju en annan fråga att ge skälig behandling för intersex-personer, alltså de med just atypiska variationer av kromosomer, hormoner och/eller könsorgan. Men detta ska ske (och som du nog antyder) med strikt objektiv och hederlig noggrannhet med rot i vetenskap och beprövad erfarenhet.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in