2026-05-17, 14:19
  #13
Medlem
Zaedrewss avatar
Jag menar ALLA. Tom personer +80. De var runt 50 när Internet blev stort. Så i princip alla idag använder Internet.

Jag personligen använder det mest för porr.

Edit. Tillägg får ju mitt leverbröd mest från att undervisa andra mesta då äldre hur man ska kunna surfa på detta Internet. Man blir ju förvånad dagligen vad i helvete. Fattar du inte detta? Detta som är så enkelt...
__________________
Senast redigerad av Zaedrews 2026-05-17 kl. 14:23.
2026-05-17, 14:53
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dude2k
100%.
Det är verkligen bara på internet annars existerar det inte ens.. som tur är! Verkar som att många bara måste spy ut sitt hat? Eller välja sida i diverse konflikter och kriga med tangentbordet. Tror inte det är positivt alls för den yngre majoriteten. Det eldas på bara.. med inget slut i sikte!

Nej, inte bra, jag tror de lättpåverkade unga kan fastna i det men att majoriteten tycker konflikter är något som de inte får nånting ut av. De fattar att de finns gråzoner och att diskutera med någon som är polariserad är totalt onödigt.

Som sagt existerar bara kulturkriget i de människor som deltar i det. Inte för resterande 99,5 % av populationen.

De må finnas olika åsikter men det är inget som tar uttryck på något särskilt vis i vardagen vilket är en extrem skön lättnad att känna, allt är som normalt och den naturliga insikten hos människan är inte att sitta och bråka med folk bakom en datorskärm..

Det är mycket hat som ska spys ut också som du skriver, man typ, jajja, de här personerna har problem man liksom fattar vad det handlar.om egentligen på direkten.
2026-05-17, 14:55
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Comitium
Du frågar vem som använder Internet idag och du fokuserar på all skit som förekommer på sociala medier o.s.v.

Men i sammanhanget bör påpekas att Internet också har en annan användning. Internet består egentligen av två ganska olika världar, dels det synliga konsumentinternetet med Youtube, TikTok, Facebook, streamingtjänster o.s.v.

Men det finns också vad man skulle kunna kalla den osynliga delen av Internet som används av banker, företag, myndigheter, molntjänster, industri, datacenter. Den delen är inte lika stor men större och viktigare än de flesta tänker på.


Ja, nej precis, jag skriver just detta i inledande stycket i texten att internet är en stor tillgång när det gäller kunskap osv.
2026-05-17, 14:57
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Jag menar ALLA. Tom personer +80. De var runt 50 när Internet blev stort. Så i princip alla idag använder Internet.

Jag personligen använder det mest för porr.

Edit. Tillägg får ju mitt leverbröd mest från att undervisa andra mesta då äldre hur man ska kunna surfa på detta Internet. Man blir ju förvånad dagligen vad i helvete. Fattar du inte detta? Detta som är så enkelt...

Håller med, jag tror det förövrigt finns en siffra på hur stor del av internet är porr med om man vill diskutera den saken.

De flesta på nätet idag tror jag är barn, då blir det liksom barnsliga svar med på saker på forum osv.

Eller så är det dom personerna som absolut ingen talar med i verkligheten, kanske t.o.m. hellre trampar på en kratta i hög fart hellre än att prata med.

Typ sånna "människor".
2026-05-17, 15:02
  #17
Medlem
SoulOfSophias avatar
”Internet är kommunikativt sett värdelöst” - Helvete vad dumt sagt. Du kan kommunicera med vem som helst var som helst på hela planeten inom några millisekunder.

”Telefonen agerar som någon slags snuttefilt för att hantera känslor på.” - Varför är detta något dåligt? Varför skulle det vara bättre att människor inte får ha detta känslomässiga stöd?

I det stora hela låter det som att du bara är ute efter att skala bort människors tillgång till alla de fantastiska resurser som Internet kan ge.
2026-05-17, 15:03
  #18
Medlem
.Mlyric.s avatar
Använder internet hela dagarna och nästan enbart politikrelaterat på youtube som en slags TV som får göra mig sällskap hemma.
2026-05-17, 15:17
  #19
Medlem
Comitiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SoulOfSophia
”Internet är kommunikativt sett värdelöst” - Helvete vad dumt sagt. Du kan kommunicera med vem som helst var som helst på hela planeten inom några millisekunder.

”Telefonen agerar som någon slags snuttefilt för att hantera känslor på.” - Varför är detta något dåligt? Varför skulle det vara bättre att människor inte får ha detta känslomässiga stöd?

I det stora hela låter det som att du bara är ute efter att skala bort människors tillgång till alla de fantastiska resurser som Internet kan ge.

Internet innebär enorma möjligheter. Men det handlar ju om användningen och det kan man inte bortse från.

En snuttefilt för många. Ja absolut. Det också. Jag minns min frisör som redan för 10-20 år sedan berättade att en nyanställd jänta inte kunde gå ut på gatan utan att ha antingen en väninna med sig eller ha mobilen i handen.

Nu går alla omkring med mobilen i handen, precis alla och precis överallt. Det är ju uppenbarligen mycket, mycket märkligt. Vad tittar de på?

Nästan allt är ju bara trams, det är bara att kolla den som sitter bredvid. "Sociala medier" m.m.

Tydligen finns det en press att hänga med i vad andra har för sig och inte hamna utanför. Såååg du var Stinas kille gjorde. O.s.v. Det gäller att vara informerad... Och att berätta vad mycket bra och intressant man gjort. Som sagt bara trams.
2026-05-17, 15:27
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintageman
Jag vet inte om jag kommer komma fram till några vettiga personer som kommer svara i med teorin själv som jag lägger fram kanske säger att det är ovanligt att man träffar på nån vettig på internet längre.

Den uppfinning som skulle var revolutionerande, vilket den var, och fortfarande är om man ser till information och saker man kan lära sig kanske inte längre lever upp till måttet som en positiv uppfinning nåt mera.

Men nu till frågan:

Vem använder internet idag?

Är det bara typ unga människor? Och då menar jag den allra största mellan 10-18 år gamla.

Ni vet, omogna människor för dom fortfarande är barn.

Om man ser till internet så är den kommunikativt sätt värdelös, jag kanske inte skulle kalla den det t.o.m. utan värre: extremt destruktiv och idiotisk, farlig, bakåtaträvande och utan värde.

Det räcker att man är inne på kanaler på Youtube så märker man att mer eller mindre alla kommentarer är rent prinsamma, många försöker vara roliga, många försöker vara speciella och många drar samma idiotiska kommentarer som funnits där sen kanske 10-15 år tillbaka.......

Youtube är förövrigt den mest använda "sociala median" i undersökningarna.

I kommentarerna hittar man också alltid Youtube besserwissarna de som alltid tror att allt är en diskussion kring fakta som de sedan också alltid har fel i.

Det finns en mängd andra halvfigurer som hela tiden upprepar sig på Youtube och har alla samma liknande sätt att skriva och agera på gentemot andra.

Det kan t.ex. vara jubelidioter, folk som använder överdrivet mycket emojies, bittra anti-establishment personer, troll samt småungar.

Jag skulle säga att Youtube är den sida som är allra minst toxisk av alla sidor på nätet som räknas som sociala medier och forum.

Nu är inte Youtube en social media men en del sidor bedömmer den som sådan när de undersöker folks internetanvändning gällande sociala medier.

Efter Youtube har vi Facebook, Tiktok, Instagram, Snapchat, Twitter osv.

Alla lika värderlöst idiotiska och degenerade till max.

Sen har vi forumen på nätet, vi har reddit, 4chan, girlssaskguys, flashback, familjeliv osv.

Här råder också politiska ekokammare, polarisering, hat, mobbning, troll och de personer som är så korkade så man hoppats på att dom trollat precis. Man tänker sedan: Denna människan röstar, kör bil, tar beslut som påverkar andra osv. Lever fritt i samhället precis som oss andra till nog ingen nytta alls.

Så vad är egentligen allt detta? Jag kan bara se att internet har blivit ett ställe där barn, troll, hatiska extremister, rena idioter, drägg osv. nu valt internet som sitt största intresse i livet.

Personerna alla springer från i verkliga livet eller tänker "han är bara ett barn fortfarande och är inte ens myndig än."

I det här ligger en positiv tanke också, jag känner allafall att internet har blivit mer toxiskt och toxiskt, i början av 2000-talet så var debatten och nivån på forumen mycket mycket högre, även här på Flashback.

Intressanta inlägg och folk talade oftast vuxet många gånger med en mognad.

Det kan vara flera anledningar varför det blivit sämre, en del nämns ovan.

Men jag ser allafall en ljusning och positivitet i detta, min dröm hade varit ett naturligt samhälle igen utan internet, där folk inte dyker ner i telefonen och telefonen agerar som någon slags snuttefilt för att hantera känslor på.

(Kanske det är rent av ett måste idag att ha en digital snuttefilt med tanke på alla spänningar, psykisk ohälsa och icke-existerande fundamentala värderingar som funnits förut i landet.)

Men jag ser en ljusning och det är helt enkelt att folk slutar använda internet, det är idioternas största gåva till världen och det är att de är så naturligt avskyvärda att de helt enkelt stöter ifrån sig folk på ett så fullkomligt sätt att (vanligt) folk helt enkelt vill sluta att använda internet.

Tror ni det ligger nånting i denna beskrivning? Jag kan bara verkligen inte se varför en vanlig vettig människa skulle ödsla sin tid i den sociala delen av internet när man förskräcks det första man gör och mår illa av det.

Det enda jag kan se är att den sociala median ligger kvar, ungdomar går på den, utvecklar psykisk ohälsa och svaga värderingar, sedan lägger de av med detta när de märkt att de börjat må dåligt.

Men då kan man ju lika gärna bannlysa social media från början med som inte kan reformeras om. En social media måste man ha tror jag för att kunna väcka debatt, skapa petitioner och värna om demokratin. Så länge den sociala median som är kvar reformeras så inte psykisk ohälsa kan uppstå.

Dessa knattar och fnattar fastnar nämligen i detta annars i Sverige där det inte finns intellektuell stimulans hemifrån, kristna starka värderingar som gör att folk känner skam elle nationaliska värderingar som binder samman en folkgrupp.

I ett land som Sverige blir t.ex. tiktok ett helvete för samhället där populationen också är trendkänslig och barnen ofta kommer från sina beskyddade medelklass villa områden med mycket märkeskläder och puttinutt uppfostran.

Reformera och ta bort det som inte kan reformeras om tänker jag.
Du är ett troll - eftersom det krävs internet att skriva inlägget.
Internet används precis hela tiden. I TV:n - de flesta har tv via internet idag, när du köper en bussbiljett, en tågbiljett, när du kollar mailen osv.
Antingen är du efterbliven eller är du korkad. Men det går i princip inte att undvika internet.
2026-05-17, 15:40
  #21
Medlem
Nästan alla använder sms.
Utom de som fortfarande använder knappmobiltelefoner och ser på linjärrtv via antenn.
2026-05-17, 15:42
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintageman


TLDR.
Du använder internet själv din tröttmössa.
2026-05-17, 15:43
  #23
Medlem
RiMaXs avatar
Anser inte att det är nåt fel på Internet, det är mycket användbart för min del iallafall.
Youtube är man inne på ibland, men sociala plattformar använder jag inte längre för jag tycker det är helt ointressant.
2026-05-17, 15:44
  #24
Medlem
kalkryggars avatar
Du verkar blanda ihop internet med något helt annat. Internet är givetvis en otroligt bra uppfinning. Det används idag av i princip alla. Sjukvården och övriga samhället. Skolor, arbetskommunikation och ja det finns hur mycket som helst.

Fantastiskt bra kommunikationsmedel som har löst enorma problem som vi hade innan vi hade internet.

Det är att jämför med telefon och post. Det är ett kommunikationsmedel.

Sen blandar du in andra saker som i jämförelse skulle kunna vara att du ifrågasätter post för att någon idiot kan skicka ett idiotiskt brev.

Det blir bara slask av det du skriver. Tänk först och sen gör du om och gör rätt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in