Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Min tanke var att det är rika borgare som tycker det är helt okej att försvara sin "privata" brygga med vapen mot "inkräktare" som använder sig av Allemansrätten för att kunna njuta av naturen.
Min tanke är att det var en upprörd eller rädd svensk som tyckte det var rätt att freda sig mot någon okänd som självklart hade betett sig misstänkt eller svinigt eller såg skum ut (nej, tanter drar inte fram sin soft air gun när som helst). Men att skjuta mot någon i kajak är helt absurt, han kan inte vara ett hot, det måste varit ett straff för något han gjort. Jag tror han gapat något kränkande mot henne, borde stå i domslutet.
Ändå rätt kul att se hur varenda inlägg i tråden bygger på en personlig fördom. Antingen från vänster "allt ditt är mitt" eller från höger "jag vill skydda mig på vilket sätt jag vill".
Själv föredrar jag Höger-fördomarna i tråden. Det har alltid äcklat mig hur människor som inte kan skapa sig en egen idyll vill komma åt rika människors finaste platser och smutsa ner. Ju mer vänster desto mer rabiat "självklart får vi klättra över stängslet som är mot motorstölder och gå på din privata brygga och slänga allt vårt lunchskräp i ruffen på din fina båt".
Allemansrätten fungerar bara med skötsamma svenskar. Om man börjar testa gränserna t.ex slår upp tält i trädgårdar eller kajakar till privata bryggor nära hus, så kommer Allemansrätten att tas bort. Det gamla fina (s)-Sverige monteras ner lite i taget allt eftersom folk slutar sköta sig.