Citat:
Detta är ett missförstånd. Svensk lag gäller i Sverige och för svenska personer. Syftet med lagarna är att boende i Sverige som framför åsikter inte skall få andra straff eller inskränkningar än exakt de som står i lagarna, men bara om exakt de villkor som står där uppfylls.
Vi slår oss ständigt för bröstet och skryter om vår "unika" och starka yttrandefrihet här i Sverige. Enligt vår grundlag har vi ett extremt starkt censurförbud, staten eller myndigheter får helt enkelt inte blockera, hindra eller förhandsgranska spridning av information. Punkt. Men hur kommer det sig då att sidor som RT.com och Sputnik är helt svartlistade och blockerade av svenska internetleverantörer?
Du har som svensk eller boende i Sverige yttrandefrihet. Men den rättigheten överförs inte automatiskt till alla utländska aktörer. Skyddet mot förhandscensur är kopplat till att du i efterhand kan dömas för brott. Om du har en sida med utgivningsbevis och hävdar att en person är pedofil så kan du dömas för detta. För utländska utgivare finns det ingen motsvarande möjlighet att utdöma straff i efterhand. Dessa sidor omfattas inte av svenska lagar om yttrandefrihet. Det innebär att hindra återutsändning på svenska internet inte är förbjudet i svenska lagar. Hinder är därför lagligt. Men om det är en bra lösning är en helt annan fråga.
I det här fallet anser Sverige ihop med EU att Ryssland är i krig. Websidan rt.com används av ryska staten för att sprida missledande propaganda enligt den åsikten och därför hindras återutsändning av den propagandan i europeiska internet. Om det är en bra lösning är en annan fråga.
Tryckfrihetsförordningen handlar om tryckta texter:
1.kap 2 § Denna grundlag är tillämplig på skrifter som har framställts i tryckpress.RT.com är en websida och omfattas inte av denna lag.
Yttrandefrihetsgrundlagen avser program som skapas och sprids i Sverige.
2 § En utgivare ska vara en fysisk person med hemvist i Sverige. Den som är underårig eller i konkurs eller som har förvaltare enligt särskilda bestämmelser i lag får inte vara utgivare. Lag (2018:1802).Websidorna rt.com har inte svenskt utgivningsbevis eller svensk utgivare och omfattas därför inte av lagen.
Deras sajt går utmärkt att läsa på engelska.
"