Här kommer en sammanfattning av de 3 artiklarna du och jag länkat till.
ARTIKEL 1
Citat:
De två männen är i 30-års åldern respektive 45-års åldern och skrivna på adresser i Åstorp respektive Bjuv. Båda förnekar brott. Åtminstone en av dem uppges sedan tidigare vara bekant med offret, en man i 55-årsåldern som nu ligger nersövd och vårdas på intensivvårdsavdelning.
De misstänkta männen är sedan tidigare kända av polisen, bland annat för missbruksrelaterad brottslighet.
ARTIKEL 2
Citat:
En eftermiddag i början av december larmades polis och ambulans till en adress på en mindre ort utanför Klippan. En allvarligt brännskadad man i 55-årsåldern anträffades och fördes till sjukhus.
– Han har svåra skador men har kunnat höras, säger kammaråklagare Sofie Alkeberg.
ARTIKEL 3
Citat:
En av männen, en 58-årig Klippanbo som i polisförhör beskriver sig själv som en ”spexare”, var på skämthumör och uppmanade en 32-årig man från Åstorp att dricka ur en flaska som innehöll klorhexidin.
Det står att han i sin vildaste fantasi inte trodde att 32-åringen skulle dricka ut flaskan. Och 58-åringen hann inte stoppa honom. 32-åringen blev kraftigt illamående och började kräkas våldsamt. Efter det blev han rasande. Så tillsammans med en 47-årig man från Bjuv hällde han korhexidin över 58-åringens kropp och ansikte. Tände sen på.
Citat:
Klippanbon ådrog sig livshotande brännskador men överlevde tack vare att han snabbt kom under läkarvård. Mannen fick länge intensivvård och har genomgått flera operationer. Efter två månader på sjukhus har han idag bestående men i form av förstörda hudfunktioner och känselbortfall.
Båda männen åtalas nu för mordförsök. Och båda nekar till brott.