Citat:
Ursprungligen postat av
Tropicals
Barn mår bra med andra barn, de lär sig bäst och mest av andra barn, inte av vuxna. I alla tider har barn uppfostrats av barngrupper med äldre barn. Föräldrarna var upptagna med att sätta mat på bordet och skapa skydd från elementen. Förskolan är ett betydligt bättre klimat för ett barn än att sitta hemma med morsan och alternativt läsa böcker och att sitta framför tv:n. Någon gång avbrutet med en tur till lekplatsen så att mamma kan få tid för sig själv lite framför telefonen. Det finns inte längre en stor syskonskara att falla tillbaka till. Förskolan har istället tagit denna roll och bör axla denna stolt.
Jag tror du gått på någons narrativ om hur det var tidigare.
Förr var det just så som du drömmer om: Barnen lekte med andra barn. Ingen satt hemma med morsan. (Det fanns förstås alltid någon förälder nära ifall man gjorde sig illa eller blev ledsen, men barn lekte med andra barn).
Skillnaden mot idag är att det inte finns några andra barn att leka med; dom är på dagis. Och ifall barnet inte själv är på dagis så är det i alla fall ingen vuxen hemma, för dom är på jobbet (eller "förverkligar sig själva" på något sätt).
Två väldigt annorlunda världar, då och nu.