Citat:
Ursprungligen postat av
cutepsycho
Jag tog bort sociala medier för ca 6 år sedan pga hur det fick mig att må. Men nu om jag ska gå och handla exempelvis kan jag må dåligt över alla andra som handlar med sina familjer eller som pratar i telefon med någon kompis och inse hur ensam och olycklig jag är. Eller om jag ska hämta ut ett paket och butiksbiträdet strålar av glädje, så blir jag så avundsjuk för jag vill också vara glad

Hm, åhå, låter som att du verkligen blitt isolerad och tappat gnistan. Du är i ett meta-träsk där interaktionen mellan folk är närmast en kulturkrock.
Vanligtvis tänker man ju vad man skulle prata om när man håller i mobilen än att "
jag pratar i mobilen för att jag har så många vänner". Du "vill ha för att ha" så att säga. Det blir ett meta-spel i huvudet där du inte tänker på vad du faktiskt gör. Tex om du går på kurs så har du noll fokus på att göra det som kursen handlar om utan du blir neurotisk över hur de andra ser på dig som är på kurs.
Folk känner (på gott och ont) av detta och det gör att de kan uppfatta dig som märklig och obehaglig. Men något viktigt är = de bryr sig faktiskt inte så mycket om det du (eller det jag gör heller). Även om de bryr sig så är det en millimeter av deras och våra liv.
Som du ser i tråden så är det inte ovanligt alls. Men det är när det blir ett problem som det behöver ses över.
Hade jag varit i din sits så hade jag tagit småsteg för att bli mer bekväm "i rummet". Typ äta en chokladboll på ett fik eller läs en bok på ett bibliotek tills det känns ok. Ta promenader på stan och fönstershoppa eller gå på något mindre event. Gå fram till någon äldre med hund och fråga vad det är för ras. Det handlar om att skapa dissociation mellan din emotionella stress och aktiviter.