2026-04-29, 15:40
  #13
Medlem
Gissar på fler låginkomsttagare. Det går inte komma ifrån att bra och nyttig mat är dyr mat. Du kan få många måltider med korv & makaroner för en hundring, men kanske en om du har tur med kyckling & grönsaker. Det är många som har förutfattade meningar om fattiga överviktiga. "Det syns ju att dom inte svälter i alla fall" och det kanske dom inte gör men vad har dom råd med för mat?
Citera
2026-04-29, 15:41
  #14
Medlem
Det är jävligt trist att jogga på skogsvägar fram och tillbaka om du bor ute i bushen.. du får ta bilen överallt även till en motionsslinga..
Citera
2026-04-29, 15:56
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tavastehus
Vilt och smör är ju nyttigt. Billys panpizza och margarin är onyttigt.
Nä, viltkött, fisk och svamp är fortfarande radioaktivt i Norrland efter Tjernobyl...
Citera
2026-04-29, 16:23
  #16
Medlem
Totalt förfall från sega och hårda människor som överlevde mot alla odds i primitiva tider. Nu är det idel alkoholskadade tjockisar som leker skoter och fyrhjuling. Att hålla sig i form är inte samma sak som att vilja vara attraktiv utan att vara i allmänt dugligt skick så att man göra praktisk nytta om det behovet skulle uppstå i framtiden. Jag önskar en mer meningsfull framtid för svenskar i norrlands inland, men det blir nog svårt när hela ytan är tjingad för gruvor, vatttenkraft och industriellt skogsbruk. 40 arbetstillfällen att dela på och inget krav på utbildning eller samhällsbyggande. Både produkter och förtjänst går någon annanstans.
Citera
2026-04-29, 16:29
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LupusLupus
Alla äter vilt, som kött, fågel och fisk med mycket smör och potatis, och till det inte sällan alkohol.
Båt, skoter eller bil så fort det skas någonstans.

Nej jag är inte fördomsfull.
Det ser likadant ut på finska sidan

Äter likadant - framförallt mycket smör och kött, men minus alkoholen. BMI: 21.
Varför är jag inte tjock?
Citera
2026-04-29, 16:39
  #18
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twittraprognosen
Kollade statistiken från Folkhälsomyndigheten och SCB. Det är ju ett faktum att Norrlandskommunerna dominerar topplistan för övervikt och fetma i Sverige.

Kiruna, Gällivare, Pajala, Haparanda, alla ligger skyhögt över rikssnittet. Samtidigt ligger typ Danderyd och Lidingö i botten.

Vad beror detta på egentligen?

Man hör ju alltid om "norrländsk hälsa" och att folk jagar och är ute i naturen hela tiden. Men siffrorna säger ju motsatsen.

Är det palt- och souvaskulturen? Långa vintrar = soffpotatis? Mindre stress att "se bra ut" jämfört med 08-området?

Upplys en vilsen sörlänning.
Som norrlänning fast boende vid kusten så har jag förargats mycket av inlandsbornas patetiska livsstil och osmakliga fetma!

Jag tycker att det är fruktansvärt skamligt att man kan bo på fantastiska orter som Jokkmokk, Arvidsjaur och Vilhelmina med alla dess möjligheter till jakt, fiske, skidåkning och skoterkörning men istället sitter de iförda kladdiga mjukiskläder och spelar på datorn, eller hänger på pizzerian och trycker i sig onyttigheter!

Fruktansvärt irriterande men tyvärr har de flesta rätt låg iq även om hälsosamma undantag finns.

En annan sak som är cringe är inlandsbor som har löjliga sällskapshundar istället för jakthundar 😡
Citera
2026-04-29, 16:45
  #19
Medlem
Merwinnas avatar
De intelligenta ungdomarna (som även är de som kan hålla vikten upp i åren sedan) flyttar ju ofta neråt landet till storstadsregionerna för att plugga, och sedan blir många kvar där. Och har man inga intellektuella/konstnärliga/kulturella intressen, så blir mat och alkohol det enda roliga man har när man har slutat gå ut och festa.
Citera
2026-04-29, 16:50
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av billy5
Gissar som någon här redan har skrivit att bilåkningen är en bidragande orsak.

Många bor väl lite utanför och dåligt med komunala fädmedel.
Är väl samma i flera delar av Sverige,, Värmland, Dalarna stora delar av Småland. Tror inte att långa avstånd har så mycket med detta att göra.
Citera
2026-04-29, 17:41
  #21
Medlem
Västerbotten har lägre BMI än snittet i riket.
Så käften tjockis!!
__________________
Senast redigerad av Shortyyy 2026-04-29 kl. 17:44.
Citera
2026-04-29, 17:50
  #22
Medlem
SmartSkalles avatar
Tycker Sörlänningar och Svealänningar är feta och jävligt fula...:-)
Citera
2026-04-29, 17:53
  #23
Medlem
Varför jogga när det går fortare med bilen?
Citera
2026-04-29, 18:08
  #24
Medlem
Dom behöver extra fett mot kylan
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in