Citat:
Ursprungligen postat av
cleolina
Det är väl jättebra att de tar det säkra före det osäkra. Jag läste en haverirapport om den fruktansvärda tågolyckan, där över 100 omkom, i Eschede i Tyskland och en av slutsatserna var att detta kan hända var som helst. Där var alltså olycksanledningen materialslitage i just ett hjul.
https://sv.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4rnv%C3%A4gsolyckan_i_Eschede
Citat:
Ursprungligen postat av
tjanska
En spricka i ett hjul, samma sak sker om fel upptäcks på en flygplanstyp som då tas ur trafik för kontroll
En spricka i ett hjul och man tar femtio tåg ur trafik? Nej det köper inte jag, det låter inte klokt.
Hjulen torde vara slitdelar, som rimligen byts ut enligt serviceintervall. Så jag tycker inte alls att det låter "jättebra" och rimligt att man håller hela tågflottan för att en sprickbildning påstås har påträffats på ett av tågen.
EDIT: Jag tycker snarare det låter som att man försöker mörka nåt annat som man har klantat till.
Och "journalisterna" verkar som vanligt hjälpa till med alla medel, istället för att ställa kritiska frågor så att vi kan få veta vad som händer.
Och om det verkligen skulle visa sig vara sant, dvs att man måste stoppa akutstoppa dussintals med tåg pga bristande underhåll, ja då borde huvuden rulla inom själva SJ, kan man tycka?