Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Vilket konstigt inlägg. Jag har fött två barn och jag råkade inte ut för något av det där - och då var jag ändå inte helt ung när jag födde, heller. Jag fick sträckmärken på magen och min MVC-barnmorska sa: "det där går aldrig bort" - men det gjorde det!
MÅNGA förlossningar åldrar dock förstås: magen och brösten kan inte tänjas ut hur många gånger som helst och gå tillbaka och bli lika fina igen. Det är förmodligen samma med slidan. Men när det gäller övriga delar av kroppen, så beror det på om man tillåter sig att gå upp mer än nödvändigt under graviditeterna. Samt om man helt slutar sköta om sig själv efter att barnen kommit. Det bästa är att amma och gå långa promenader med barnvagnen varje dag - då rinner kilona av en och vävnaderna drar ihop sig igen!
Övervikt, jojo-bantande, rökning, solariesolande (och även överdrivet naturligt solande), alkoholmissbruk, drogmissbruk, och en allmänt stillasittande livsstil utan motion och frisk luft - åldrar kroppen och ansiktet betydligt fortare än ett par kids. Rökarna ser ut som MUMIER med det typiska rökansiktet när de är 45.
...man ska inte heller förakta, att barnen - och senare barnbarnen (förmodar jag, jag har inga än) - håller en ung! Detta är inte bara en kliché. När man har unga människor nära sig, så håller man sig naturligt uppdaterad om livet och världen, och man är tvungen att hålla igång!

Håller med, det finns så mycket ANNAT som förstör kroppen mer. Har samma erfarenheter som ovan med typ noll påverkan på kropp efter graviditeter, förlossningar och amning. Kroppen ser ut som vanligt!
Förstår att det inte är alla som har ”den turen” men att röra på sig och äta bra under graviditeten och inte ”unna sig för att jag ändå kommer bli tjock” är ganska smart. Och sedan amma, röra på sig och se till att få sömn (ex sova med barnen som ammar på natten…) är viktigt.
Kvinnor borde också förstå att alkohol är ett gift, inte bra. Smink, fillers, krämer = ren skit för huden.