Citat:
Ursprungligen postat av
Spud-boy
MEN, jag vill ta det längre: ALLT, är i synnerhet HELIGT, PRECIS *ALLT*!
Allt, som existerar, är heligt... jorden, luften, en bil, byggnad, cykel, vatten, tandborste, en människa, djur, träd och växter – ALLTING, verkligheten självt och HELA universum, varje insekt, varje sandkorn...
Det är bara det att den vite mannen har kommit att utveckla en civilisation där, jag skulle säga, ESTETIK, BEGREPP OM VACKERT ELLER SÖTT – inte har varit prio-ETT... eller TVÅ, ELLER TRE, FYRA, OCH liknande – väldigt lite.
Håller nån av er Flashare med mig? Jag menar, är inte ALLT, SÅ SOM VERKLIGHETEN SJÄLVT och allt i hela universum, ALLT som existerar-- måste väll vara att betrakta som HELIGT?
"If the doors of perception were cleansed, man would see all things as they are-- infinite.."
Jag menar - NÄR du har det synsättet, så blir allt mer meningsfullt..OM ALLT, PRECIS ALLT, ÄR HELIGT - då kanske du skulle bry dig mer om, t.ex en TANDBORSTE - och allt är skapat av universum, så ALLT är; heligt, hela världen - precis allt som existerar - varför verkar den moderna vesterländska majoriteten ha missat detta-- missat att allt känns FUNKY, MUSTIGT, för brist på ord, är det bara jag??
Är jag den enda som kan känna det... som tandborsten som exempel - när jag står vid handfatet och borstar tänderna (vilket jag aldrig gör, men poängen är densamma..) - är det bara jag som om tandborsten har någon slags funky aura av funkighet - att borsten, liksom ALLT I VÄRLDEN, känns som... psykedelisk..?
Jag vill påstå att jorden är helig
Vad som gör henne helig är den kraft som verkar genom henne.
Livets kraft, utan den är hon ett dött klot, likt tandborsten.
Jorden är alltså helig för att hon ger liv. Denna bit av henne måste respekteras och helst älskas.
Att begå brott mot denna bit är en synd enligt mig. Vi människor gör tyvärr det ofta.
Sedan finns det förvisso annat som är heligt också
Men vi skulle kunna säga att det är kraften som ger och gett liv son är det som är heligt inte jorden. Men den kraften är mycket svårare att fastställa, vad är det för kraft, var kommer den i från? Hur uppkom den?
Men när man frågar sig det är man kanske på väg att skapa sig en religion eller trosuppfattning, Den går inte att definiera, det blir är fader universum eller gud.
Men även om vi skiljer kraften från jorden, är hon enda helig eftersom det är på henne den verkar och vem vet den kanske kom från henne.