Citat:
Ursprungligen postat av
rtyuio
Hej.
Är genuint nyfiken hur "vanligt" folk har råd att dricka ute nuförtiden ?
Inte ute speciellt ofta, men tog mig ut ikväll där ölen var 120 kr styck och visst har det alltid varit dyrt att dricka ute i Sverige, men det slog mig ikväll att herregud det här börjar bli dyrt det här. Visst har jag blivit äldre och inflationen har satt sina spår, men kände inte likadant när jag var yngre och betydligt fattigare och ölen ute kostade inte lika mycket.
Enligt ChatGpt tillhör jag nu topp 5-10% av Svenskarna med en nettolön på c:a 50.000 netto ut i månaden. Ändå känner jag att detta blev en dyr historia för en utekväll. Ingen idé att fråga vad jag sysslar med för det tänker jag inte avslöja. Håll er till frågeställningen. Genuint nyfiken om ni med betydligt lägre lön känner er ruinerade efter en utekväll där det blev några öl?
Det är en hel sektor som skal leva av vårt festande. Jag är inte fattig, men prioriterar socialt umgänge både ute och hos vänner, det kostar en del. Men livet är inte mycket värt för mig om man bara skal spara och alltid ha mer nästa år än sist år.
När man räknar lite på det, så spelar det inte så stor roll om ölen kostar 89kr eller 140kr, jag dricker sällan så många per gång och skulle jag inte tyckt det var värt pengarna så skulle jag inte gjort det.
Var på pub i dag och spelade spel och skal på pub i morgon minst 1 timme innan matchen vi ska se.