Citat:
Ursprungligen postat av
Jaspern
Det skall vara attraktivt att bo kvar i sitt eget land, Sverige är till för svenskar mest eller de som integrerat sig och ser vita och svenskar eller germanska ut anser jag.
De andra som inte passar in, behövs ej fler av, vad anser ni andra i frågan?
Jag är glad att kunna hålla med Triptyken i en fråga.
Det är
massinvandring och migration av
felaktiga skäl som är problemet—inte migration generellt.
Dessa saker är helt ok:
- Äktenskap över ras-gränser. (om de två har kompatibla kulturer)
- Arbetsmigration upp till en viss mängd, t ex 3 personer/företag. Gärna lägre lönekrav på landsbygden och högre i storstäderna.
- Flyktingar från närområdet (inte längre bort än Ukraina).
Dessa saker är dåliga:
- Missionärer, vare sig Sverige sänder dem till Afrika eller Afrika sänder dem till Sverige.
- Skilsmässo- och abortmigranter.
- Storföretag som tar in hundratals arbetsinvandrare.
- Papperslösa flyktingar från fjärran stater.
- EU-migranter som egentligen inte borde ha släpts in i Schengenzonen, men som fick "amnesti" av Pedro Sanchez, eller kom in via korruptionen i Polen, eller flögs till Minsk och sen smög över gränsen till Ukraina och slängde sina ID-dokument.
Det går absolut att göra en folkräkning i Sverige. Eftersom Sverige är så avlångt är det bara att gå från söder till norr och hålla linjen. Många skulle delta frivilligt och ideellt. IR-kamera, drönare och extra känsliga mikrofoner kan användas för att hitta dem som gömmer sig.
Det är bättre att genomföra folkräkningen nu och sen påbörja en återliberalisering med styrkta mänskliga rättigheter, än att låta Sverige bli helt totalitärt och sen genomföra den.