2026-04-14, 07:46
  #25
Medlem
Mr.Wolfs avatar
Har du skickat det som traderapaket så returneras det inte, det går tillbaka till terminalen där det till slut kasseras.
Speditören får inte skicka tillbaka det till dig utan att du innan har kontaktat dom och betalat för returfrakten.
Citera
2026-04-14, 07:50
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Streckkod
Bajsnord skiter i att skicka ut sms om att hämta paketet ibland och
utan kollinummer går det inte att få ut något paket, utan det åker
tillbaka.

Det behöver alltså inte vara köparens fel.

Du kan alltid se kollinr via Tradera, så det är 100% köparens fel att inte hålla koll.
Och detta handlade om Instabox, inte Postmord
Citera
2026-04-14, 09:40
  #27
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sebastian66
Det låter ganska ovanligt varför ligger paket bara kvar i tre dagar?. Kan det vara något som du har fått för dig eller har du fått besked om detta?
I vanliga fall ligger väl paket kvar i en vecka. Sedan borde man väl få en påminnelse eller?
Du har väl fått pengarna eller? Då ligger ju inte problemet på dig.

Precis min tanke. Paketet har lämnat TS, då är hans del i det hels avklarad.

Möjligen kan man försöka kontakta köparen o säga att paketet väntar. Det är alltid bra att utbyta mail eller telefonnummer oavsett vad sajterna säger. Alltid funkat för mig.
Citera
2026-04-14, 10:00
  #28
Medlem
FarbrorFranks avatar
Varför så nojig? Det har gått tre dagar och du har ju fått betalt så detta är ju inte din sak längre då det kan finnas massa anledningar till att folk inte hämtar ut saker samma dag.

Om köparen inte hämtar ut det och vill ha det så betalar han ny frakt, enkelt!

Vad är det värsta som kan hända, att du får negativt omdöme på Tradera? Buhubuhu.
Lägg ut användarnamnet i den här eminenta tråden för krångelmänniskor på Tradera (FB) Sammlingstråd för oseriösa budgivare på Tradera
så kan vi andra blocka idioten. 👍

Det här löser sig skall du se.
Citera
2026-04-14, 14:26
  #29
Medlem
Sockerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Nej, det är det inte. Tradera står inte över lagen. Deras FAQ i detta fall är tänkt som förslag vad man "kan" göra. Det är fortfarande svensk lag som gäller.

Tradera säger att köpet "kan" hävas. Det förutsätter att säljaren går med på det, dvs att säljare och köpare är överens att köpet ska hävas. Säljaren har dock ingen skyldighet att gå med på att häva köpet. Ett köp på tradera är ett i lagens mening bindande avtal mellan köpare och säljare. Säljaren är skyldig att leverera varan och köparen är skyldig att stå för sitt köp.

Inte ens Tradera själva följer sina egna regler. Jag sålde ett musikinstrument en gång till en snubbe som direkt efter ångrade sig och ville inte ha det, varpå jag kontaktade Tradera och höra vad de tänkte göra åt att köparen ville ångra köpet trots att köp/vunnen auktion alltid innebär bindande avtal. Svaret jag fick var att de inte kunde göra nånting om någon av någon anledning inte ville fullfölja ett köp. Så varken lag eller egen praxis verkar ha någon inverkan i praktiken.
Citera
2026-04-14, 16:36
  #30
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Full returrätt gäller väl bara företag?

Företag måste dokumentera att kunden betalar returen, annars gäller default att företaget gör det.

Värsta jag vet, någon som köper en tung bok för 20 kr på tradera med porto 59 kr och som sedan inte hämtar ut. Den returen kostar mig ytterligare 79 kr men finns inget att göra.

Problemen har ökat dramatiskt allt eftersom posten minskat sin utlämningstid, först från 30 dagar till 15, sedan till 7 dagar, och boxarna bara 3 dagar. En absurt kort tid som boxföretagen själva tjänar pengar på för paketet måste postas om med ny taxa. Mest lönsamt för dem är antagligen att ha 7 sekunders uthämtningstid.
Citera
2026-04-14, 16:40
  #31
Medlem
Människan kan ju vara borta på jobb eller liknande?
Citera
2026-04-14, 17:33
  #32
Medlem
Vilda gissningar i denna tråd.

Köparen kommer att ha ett visst antal dagar för bokning av ny utlämning. Svarar inte köparen Instabox inom tidsfristen för ny bokning så skickas paket tillbaka.

Dina pengar kommer du att få på det datum som står angivet på tradera.
Dom brukar komma på kvällen kring 20-22.
Citera
2026-04-14, 22:57
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dazzy
Problemet är väl att TS får inga pengar förrän köparen har godkänt leveransen.
Så TS måste troligen välja mellan två saker.
1. Betala frakten tillbaka.
2. Varan kasseras.

Så är det inte via Tradera, du kanske blandar ihop det med Blocketpaketet?

Pengarna får man oavsett men beroende på olika parametrar så kan det ta längre eller kortare tid innan de kommer till ens konto.
Citera
2026-04-16, 12:01
  #34
Medlem
swebarbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuore
Människan kan ju vara borta på jobb eller liknande?

Det är inte säljarens problem.
Citera
2026-04-16, 15:54
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
Det är inte säljarens problem.

Vem har sagt det?

Är man borta på jobb så är det kanske inte så lätt att hämta ut ett paket om det bara ligger kvar i tre dagar. Men det är ju köparens problem.
Citera
2026-04-16, 15:56
  #36
Medlem
Soffpotatis1357s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuore
Vem har sagt det?

Är man borta på jobb så är det kanske inte så lätt att hämta ut ett paket om det bara ligger kvar i tre dagar. Men det är ju köparens problem.

Då är det ju bra att man kan förlänga liggtiden så länge paketet ligger kvar, eller beställa en ny leverans utan kostnad efter att paketet är hämtat till lagret... Man har ändå rätt lång tid på sig att hämta paketet på det sättet.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in