Citat:
Ursprungligen postat av
mono88
Hej,
Jag har under cirka två månader haft ihållande och mycket kraftig huvudvärk, periodvis så väldigt intensiv, huvudvärk från och med att jag vaknar tills att jag går och lägger mig.
11 mars 2026: Sökte vård akut för outhärdlig huvudvärk, domningar i halsen samt påverkan på synen. Trots tolv timmars väntetid och tydliga neurologiska symtom genomfördes ingen bilddiagnostik (röntgen). Jag blev hemskickad med rekommendation om Alvedon, trots att jag upplyst om att maxdos varje dag i 2 månader inte hjälpt. Läkarens bemötande upplevdes som nonchalant/obrydd och mina önskemål om vidare utredning avfärdades som en vanlig förkylning.
17 mars 2026: Sökte på nytt för samma symtom på Vårdcentralen. Ingen ytterligare utredning initierades vid detta tillfälle heller. Läkaren höll med föregående bedömning.
23 mars 2026: Drabbades under arbete av fullskaliga domningar i höger arm, bröst, skuldra och ansikte samt synbortfall. Fördes med ambulans till sjukhus där DT och MR konstaterade en massiv blodpropp i hjärnan (CVST/sinustrombos).
Efterförlopp och bedömning:
Jag var efter händelsen inlagd en vecka på strokeavdelning och behandlas nu med blodförtunnande medicin. Ansvarig läkare vid utskrivning har indikerat att de tidigare symtomen kan ha varit tecken på TIA och att proppen sannolikt funnits där en tid.
Till min fundering så undrar jag om läkaren jag träffade den 11/3 gjorde en medicinskt korrekt bedömning vid tillfället och om detta är värt att eskalera till IVO/patientnämnden?
Alltid en avvägning, tyvärr... Mängder av människor som söker för just detta och oftast äre något annat (migrän m.m). Ofta ska man ha mer neurologiska symptom för att få en röntgen på skallen. Men tycker ändå vissa symtom är anmärkningsvärda. Tyvärr verkar dom inte kunnat ta de på allvar.
Var glad för att de var en TIA då det var övergående. Men jag förstår verkligen frustration att inte bli tagen på allvar. Känner man att bedömning känns skit, sök någonstans, om de inte känns rätt - lättare sagt än gjort.