Citat:
Ursprungligen postat av
Snubchurp
Greta är mer dramatisk men det skiljer sig inte så mycket från forskningen det hon säger. Däremot är ju all typ av forskning enligt Flashbackare en stor bluff. Det mesta är en bluff och det som stämmer är de egna hemmasnickrade teorierna som man delar med sig av på nätet och skapar till nån sorts alternativ forskning.
Det blir bara löjligt när det sitter folk på nätet och klankar ner på en tjej/kvinna.
Seriös och oberoende forskning är inte bluff eftersom den baseras på opartisk fakta. Däremot den forskning som leverera rapporter beställda av politiker som på detta sätt vill få sin politiska ideologi uppbackad är falsk. Många forskare ställer upp på detta eftersom de på så sätt lättare får forskningsanslag. Särskilt klimatfrågan är drabbad av falska profetior.
Detta är förklarat flera gånger i tråden men det finns alltid dom som inte vill eller kan fatta
Greta baserar sina utspel på känslomässiga grunder i stället för beprövad seriös forskning. Därför sprider hon falska budskap om alla möjliga ämnen runt om i världen.