Citat:
Ursprungligen postat av
Kämpendahl
Skön killgissning. Men kan du berätta lite närmare hur du "anser dig veta" att denna människosyn är det normala inom Moderaterna? Menar du att Moderater vill se dem döda alltså? Vad baserar du det på?
Ja, det är bara att titta på M-regeringar genom åren hur dessa hanterat sjuka. Man drar ersättningen rakt av för individen och om det leder till svält, hemlöshet, dödsfall och tusentals självmord över åren skiter man fullständigt i. Behöver du fler exempel? Gör man så vill man se dessa döda, det är enda tolkningen jag kan göra. Oerhörd grymhet i väldigt många fall som man direkt har orsakat.
Synen är genomgående på sjuka, handikappade, folk utan arbete, folk som inte är lönsamma. Man vill ha en pensionsålder som arbetare i enorma antal aldrig kommer nå och särskilt inte med någon som helst hälsa i behåll, helst 75 år eller högre. Allt ska handla om "ekonomi" = dom mest förmögnas girighet. Ändå går Sverige alltid back hundratals miljarder under M-regeringar, så även denna gång. På grund av girighet och gynnande av kapitalister och dom mest välbesuttna.