2026-04-03, 09:05
  #1
Bannlyst
Är det integration ta in 360 000 invandrare man inte vet varför de är i Sverige?

Hur ska 360 000 invandrare integreras om man inte vet var de befinner sig vilka de är?

Hur många fler invandrare kan sakna oklar anledning vara i Sverige?

Varför tillåter man detta, hur ska man förhindra så detta fortsätter?

Om man saknar angivet skäl, ska man då få stanna i Sverige eller lämna landet?

https://www.fokus.se/aktuellt/hundratusentals-osynliga-i-statistiken-ingen-vet-vad-de-gor-i-sverige/

Citat:
Men rapportförfattarna konstaterade också att över hälften – omkring 360 000 personer – saknade ett angivet skäl till varför de befinner sig i Sverige. Dessa återfinns i kategorin ”Oklar anledning”. Denna grupp är folkbokförd i Sverige, men man vet alltså inte vad de sysslar med eller om de fortfarande befinner sig här. Den nationella siffran är förmodligen ännu högre, då rapporten endast omfattar de tre storstadsregionerna och endast under elva år.
Citera
2026-04-03, 09:41
  #2
Medlem
991ESSs avatar
Ska vi vara petiga är det väl ca 2-3M invandrare från MÖ och afrika som saknar skäl att vistas här, angivet eller inte.

Tex "flydde " ju alla syrier pga den fruktansvärda Assad, de firade på svenska gator när han störtades och Islamisterna tog över. Nu när de har sitt kvinnohatande islamiststyre på plats bör allihop genast skickas hem, inklusive de av dem som våldtar gamla 80åriga tanter på äldreboendena.
__________________
Senast redigerad av 991ESS 2026-04-03 kl. 09:45.
Citera
2026-04-03, 09:42
  #3
Medlem
Belters avatar
Som med skåningarna då, menar du? Vad fan gör dom i Sverige? Den som kan besvara den frågan får gärna bli kung.
Citera
2026-04-03, 10:01
  #4
Medlem
grungewhores avatar
I detta fall handlar det främst om s k arbetsmigration inom EU. Man vet inte ens om de är kvar i landet.

EU var ett projekt för rörlig frihet, men samtidigt vill man inskränka friheten för individen. Det går inte ihop.
Citera
2026-04-03, 10:30
  #5
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Våra progressiva bekanta inom den välbeställda medelklassen med tokbelånad borätt inom tullarna har fortfarande, tio år senare, från Glory Daze, många sköna oldie-but-goldie vänstersmockor att fortsatt drämma till icke-socialister, all'så brunraSSar, med:

INGEN ÄR ILLEGAL.

ÖPPNA GRÄNSERNA NU.

PAPPERSLÖSA BYGGER VÄLSTÅNDET.

GÖM ALLA SOM FOLKMORDSBRUNA VILL UTVISA.

INGEN BEHÖVER NÅGRA "SKÄL" FÖR LEVA I SVERIGE.

MITT SVERIGE HAR INGA GRÄNSER FÖR MÄNNISKOR OCH FÖR HUMANISM.

MITT EUROPA BYGGER INGA MURAR.


Du vet drillen. Fackeltåg på Plattan (...i Plattan om B L M ritar flyer'n).

Och om bara litet drygt 5 månader så kommer de humana svenskarna rösta fram De Röda.
Citera
2026-04-03, 10:48
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 991ESS
Ska vi vara petiga är det väl ca 2-3M invandrare från MÖ och afrika som saknar skäl att vistas här, angivet eller inte.

Tex "flydde " ju alla syrier pga den fruktansvärda Assad, de firade på svenska gator när han störtades och Islamisterna tog över. Nu när de har sitt kvinnohatande islamiststyre på plats bör allihop genast skickas hem, inklusive de av dem som våldtar gamla 80åriga tanter på äldreboendena.

Citat:
Runt två tredjedelar av befolkningen i Malmö är födda utanför Europas gränser eller har föräldrar födda i utomeuropeiska länder. Det syns i gatubilden. En tredjedel av stadens budget är bidrag i det nationella kommunala utjämningssystemet.

Moskéer tycks finnas lite varstans både officiella över jord och halvofficiella i källare. Orimligt billig (enligt skattmasen) och god fallafel råder det ingen brist på. Malmö kan inte alls beskrivas som traditionellt europeisk menar jag, utan måste betraktas som resultatet av den pågående omvandlingen av vår kontinent. Islam står stadigare i Malmö för varje vecka.

Dagarna efter massakern på judar 7 oktober 2023 gick långa bilkaravaner runt i staden, det var som firandet av en stor seger. Bilar tutade, folk (män) skrek och hurrade. Många icke-svenska flaggor syntes och språket var arabiska.

Malmö drygt tio gånger fler skjutningar och grova våldsbrott än Köpenhamn med dess tredubbelt större befolkning.

https://detgodasamhallet.com/2026/04/02/jacob-hansen-muslimsk-tsunami/
Citera
2026-04-03, 17:27
  #7
Medlem
RiMaXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belter
Som med skåningarna då, menar du? Vad fan gör dom i Sverige? Den som kan besvara den frågan får gärna bli kung.

Vi kan göra Skåne självständigt och sätta en gräns. Sen kan Sverige importera all maten som nu skickas uppåt landet!
Citera
2026-04-03, 17:51
  #8
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Vårt sk. välfärdssamhälle är i upplösning men ingen bryr sig. Viktigaste är att undvika rasistkortet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in