Citat:
Ursprungligen postat av
Methos
"Stockholmska" är det vi kallar rikssvenska. Sedan har vi "södersnack" (tänk Jerry Viliams, Magnus Uggla osv.) som sociolekt. Stockholm har ingen utpräglad dialekt likt t.ex. orsamål.
Rinkebysvenskan som du är inne och viftar på är en sociolekt som olika forskare vill deklarera som en dialekt.
Nej Stockholmska är inte det som vi kalla rikssvenska.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Stockholmska
Citat:
Den renodlade stockholmska dialekten som den talats av de lägre samhällsklasserna har aldrig bildat normen för rikssvenska, men på grund av Stockholms betydelse som huvudstad är det dialekterna i Mälardalsområdet och sveamålen mer generellt som har spelat den mest dominerande rollen i rikssvenskans utveckling efter medeltiden
Rikssvenska är ingen riktig dialekt som talas i någon specifik del av landet, utan ett konstgjort tal och skriftspråk som används framförallt i media.
Jag lovar dig, en person som inte är uppvuxen i Stockholm hör direkt att det är en stockholmare, oavsett social klass.
Alla har en dialekt, det är ingenting man ska skämmas över, snarare tvärtom, man ska prata sin dialekt med stolthet.