2026-03-27, 14:43
  #1
Avstängd
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/L44kWq/stenas-passagerare-fortsatt-fast-till-havs
Citat:
Stena väntar på besked.

Transportstyrelsen avvaktar information.

Och 500 meter från hamn är resenärerna inne på timme 40 utan att kunna lämna färjan.

– Det är danskarna som ska ge tillståndet, säger Carolina Häggkvist, pressansvarig på Transporstyrelsen.
Någon som vet mer?
Citera
2026-03-27, 16:00
  #2
Medlem
Riksreptilens avatar
Jag hörde det på lunchekot men trodde jag hörde fel.

" Enligt Transportstyrelsen väntar man på en så kallad stabilitetsberäkning, men vem som ska göra den är oklart."

https://www.sverigesradio.se/artikel/stena-spirit-blockerar-verko-hamn-vantar-pa-tillstand

" Färjan Stena Spirit ligger fortfarande och blockerar hamnen på Verkö i Karlskrona, två dagar efter att den gick på grund. Lastbilschauffören Janusz Tylkowski hade önskat mer information från rederiet."
Citera
2026-03-27, 16:27
  #3
Medlem
Finns väl värre ställen att sitta fast på, så länge hon inte tar in vatten. De har väl en koj att sova i, en bar öppen och allt möjligt att roa sig med.
Citera
2026-03-27, 16:48
  #4
Medlem
Ludvig.Rudolfs avatar
Tycker det låter som en skön bonussemester. Läste att passagerarna får gratis mat, och vi får väl hoppas att baren är välfylld. Havsutsikt har de också!

Fast det är klart, har man tider att passa så är det nog inte lika kul
Citera
2026-03-27, 18:59
  #5
Medlem
Vägrar förstås kicka länk till integritetssäljarna.

Men jag undrar, borde det inte gå att hämta de passagerare som har riktigt bråttom att komma i land med mindre båtar? Om de måste till något jobbrelaterat eller är sjuka, etc.
Citera
2026-03-27, 20:57
  #6
Moderator
Neksnors avatar
På grund av händelsens bakgrund flyttas tråden efter grundligt övervägande.

Sverige, Norden och Baltikum --> Olyckor och katastrofer
/Moderator
Citera
2026-03-27, 21:00
  #7
Moderator
Neksnors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoForBroke
Vägrar förstås kicka länk till integritetssäljarna.

Men jag undrar, borde det inte gå att hämta de passagerare som har riktigt bråttom att komma i land med mindre båtar? Om de måste till något jobbrelaterat eller är sjuka, etc.
Är det bråttom på riktigt så kan man antagligen evakuera snabbt med andra fartyg och helikoptrar. Men jag tvivlar på att det anses OK att själv ordna transport. Kaptenen är ju den som bestämmer.
Citera
2026-03-27, 23:02
  #8
Medlem
Jag reagerade på att det finns passagerare som har slut på sina mediciner. Tog de med exakt antal piller? Rådet är att alltid ta med lite extra, för några dagar.
Citera
2026-03-28, 07:54
  #9
Moderator
pudelluss avatar
Justerad rubrik. Originalrubrik: "Passagerare fast på färja 500 meter från land i över 40 timmar".

/Mod
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in