Citat:
Ursprungligen postat av
HenAnnan
Vad kul att hör DET gnället från vänstern!
Efter 50 år av vänstervridet så är det alltså plötsligt högervridet? Hur klänns det, på yttersta vänsterkanten?
Fast nu gäller det ju bara ett enda program i hela TV-tablån. Ett program som i genomsnitt ses av 3% av Sveriges befolkning.
Och nej, högervridet blir det inte beroende på vilka som får delta (vilket debattörerna påstår).
Det som avgör om det är vänster- eller höger-vridet (eller mitt emellan) är vilka teman programmet behandlar, och hur programledarna ställer frågorna. DET har man inte granskat.
Rent trolleri inför det stundande valet, alltså!
PS! till mitt eget inlägg: Eftersom jag inte tittar på "Agenda" (precis som 97% av resten av befolkningen) så tog jag mig en titt på tablån för att se vad dom tycker om för ämnen.
Förutom Trump verkar dom vara mycket fokuserade på så kallade Tonårsutvisningar (jag antar att det är normal regering-bashing) samt andra partiers hållning till att låta SD ta ministerposter i en framtid regering. Och då blir det väl så att de borgerliga binds till skampålen och tvingas försvara sig.
Min gissning är att även TV-rpogrammet "Agenda" (det enda program som tankesmedjan har "granskat") har en traditionell agenda till stöd för "det statsbärande partiet".