2026-03-25, 06:50
  #1
Medlem
https://www.sverigesradio.se/artikel/studie-pappa-depp-vanligare-langt-efter-barnets-fodsel
Citat:
Svenska pappors psykiska hälsa är överlag bra under tiden partnern är gravid – men ett år efter födseln ökar diagnoserna av depression och stressrelaterade problem, visar en ny studie.

”Vi behöver utforska anledningen bakom ökningen så vi kan ge rätt stöd och vård”, säger Jing Zhou, doktorand vid Institutet för miljömedicin på Karolinska Institutet, till P3 Nyheter.

Hur mår ni pappor?
Citera
2026-03-25, 07:04
  #2
Medlem
halaltarzans avatar
Citat:
Svenska pappors psykiska hälsa är överlag bra under tiden partnern är gravid – men ett år efter födseln ökar diagnoserna av depression och stressrelaterade problem, visar en ny studie.

Är det inte så att de ångrar att de satte sig den situationen då, och de känner att det bekväma och roliga livet de hade innan är slut?
Citera
2026-03-25, 07:42
  #3
Medlem
Rätt naturligt, småbarnsåren är påfrestande, sömnbrist och ökat ansvar säkert. Kvinnan har mer fokus på barnet. Många män kanske inte söker för det så snabbt och det därför börjar märkas efter ett år. Vore intressant hur det ser ut senare, trotsåldern, efter skolstarten, tonåren.
Citera
2026-03-25, 07:57
  #4
Avstängd
Merwinnas avatar
Familjer är så isolerade nu. Förr hade pappor sin arbetsdag - på fälten, bruket, fabriken, kontoret, whatever - sedan kom han hem och fick sätta sig till dukat bord, och sedan sitta med sin pipa och en tidning kanske, innan radion kom, tills det var dags att gå och lägga sig. Idag hinner han knappt inom dörren så får han ett nytt arbetsskift med barn och hushållsarbete, och mamman är kanske helt slut och behöver kanske ligga ner, eller låsa in sig i badrummet eller gå ut och gå en promenad.

Förr fanns det ofta en barnpiga eller mormor eller farmor eller kanske en ogift svägerska som blivit kvar på gården, som kunde hjälpa till med barnen och hushållet. "Det behövs en by för att uppfostra ett barn", and all that. Det är egentligen inte alls underligt att det går åt skogen för så många familjer nu.
Citera
2026-03-25, 07:58
  #5
Medlem
grungewhores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eljest Man Utan Egna Barn
”Vi behöver utforska anledningen bakom ökningen så vi kan ge rätt stöd och vård”, säger Jing Zhou, doktorand vid Institutet för miljömedicin på Karolinska Institutet, till P3 Nyheter.

Ofta vill kvinnan inte ha sex de närmaste 5-10 veckorna efter förlossning, sen är hennes libido sänkt kraftigt p g a barnfokus och trötthet pga sömnbrist o s v.

I detta börjar hon sedan klaga och gnälla på mannen. Klyftan växer. När mannen sedan är hemma med barnet runt månad 7-9 och barnet är lätthanterligt, så tänker han "fan vad lätt", medan kvinnan går tillbaka till jobbet och är utmattad av mjölkhjärna, barnet ligger på henne hela natten för den har saknat mamman, och så fortsätter det.

Mannen känner då att vad den än gör så är det aldrig nog, och framförallt har han genom brist på sex en upplevelse att förlorat sin partner.

Det vanligaste misstaget som sker är nu att kvinnan gör tafatta försök att göra mannen glad, samtidigt som de börjar intellektualisera familjebilden. "Vore.det inte bra om lilla Sture fick ett syskon i nära ålder?". Visst, tänker mannen som vill få knulla igen.
Citera
2026-03-25, 08:02
  #6
Medlem
S.O.Stolps avatar
När kvinnas plan har gått i lås och barnet ploppat ut är det slut med uppmärksamhet och mys för mannens del. Nu det fullt fokus på ungen dom kommande 18 åren. Mannen står där med repet vad fan hände?
Citera
2026-03-25, 08:06
  #7
Medlem
Gäller att påminna sig om att det faktiskt är övergående. Och skaffa avlastning för att inte tappa bort varandra. Om mannen kan jobba lite mindre eller hemifrån så gör det stor skillnad, så gjorde vi en ganska lång period under dagistiden.
__________________
Senast redigerad av marageo 2026-03-25 kl. 08:12.
Citera
2026-03-25, 08:09
  #8
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Dagens kvinnor i barnafödande ålder är mest intresserad av sin mobil så mannen får nog dra det tyngsta lasset hemma.
Citera
2026-03-25, 08:13
  #9
Medlem
Det är något av en chock när första barnet kommer och man förlorar 99% av sin personliga frihet hux flux. Lite som att bli satt i fängelse, antar jag. Kvinnor är bättre mentalt förberedda på detta, av olika skäl.

Sen när unge nr 2 kommer är man mycket bättre förberedd och omställningen blir inte alls lika skarp.
Citera
2026-03-25, 08:13
  #10
Medlem
Riktiga män blir inte deprimerade.

Det är ett vänsterliberalt och kvinnligt påfund.

Män bär samhället och känner inte efter.
Citera
2026-03-25, 08:14
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
Dagens kvinnor i barnafödande ålder är mest intresserad av sin mobil så mannen får nog dra det tyngsta lasset hemma.

Dagens män är nog mest intresserade av dataspel.
Citera
2026-03-25, 08:52
  #12
Medlem
TheGretaResets avatar
När barnet kommer försvinner männen och allt fokus kan verka vara på hennes välbefinnande. Men det är faktiskt på barnets välbefinnande allt fokuserar på.

Kan män bli depp av att hamna i uthuset? Naturligtvis.

Men det är så det alltid har varit och det är så det skall vara. Barnet är i centrum i 12 månader.

Sedan förväntas mannen ta över igen och visa var skåpet skall stå.

Även våra kusiner (chimpanserna) har samma arrangemang.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in