2026-03-24, 08:03
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WeMadeYou
Norge har redan bevisat senaste år hur korkad en förmögenhetsskatt är.

Största problemet är när man beskattar nystartade bolag som värderas högt. Det blir ett fiktivt värde där ägaren inte har några kontanter men ska betala massor med skatt. Helt idiotiskt.

Ta Lovable som ett exempel, ägarna har blivit dollarmiljardärer på något år men har egentligen knappt några pengar på kontot.

Då får man väl låta en del av aktierna återgå till staten.
Citera
2026-03-24, 14:11
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Att en befolkning enkelt kan spara så att kan vara utan arbete eller ha möjlighet att pensionera och spendera är inte per automatik dåligt. Isk är ett utmärkt sätt att få flera att börja se till att ha råd för oväntade utgifter.

Här håller jag med dig. Men ISK gör det betydligt mer enkelt att deklarera för de som inte har koll på ekonomi.
Förstår inte vad som är så bra med just ISK. Om börsen går ner och du förlorar pengar på dina placeringar så måste du fortfarande betala skatt med ISK. Det är som att inkomstskatten skulle baseras på dina historiska inkomster och inte vad du tjänar den här månaden.

Dessutom vet vi att de som tjänar mest på på ISK är de allra rikaste i samhället som lever på kapitalinkomster och slipper betala 30% skatt på dem. Riksrevisionen bedömer att kostnaden för ISK är 156 miljarder kr per år och det är inte pengar som går till vanliga pensionssparare.

156 miljarder skulle räcka till både att betala för försvaret och höja pensionerna.
Citera
2026-03-24, 14:16
  #111
Medlem
1. Vi ska INTE återinföra statlig fastighetsskatt eller arvsskatt.
2. Istället ska vi prioritera att vara effektivare med de resurser vi redan har och använder i budgeten. T.ex. dra in stöd för tolkar, dra in socialbidrag för asylblattar, GÖRA OM BARNBIDRAGET TILL ETT SKATTEAVDRAG d.v.s. för folk som arbetar och inte muslimparasiter som skaffar barn enbart för att erhålla fler bidrag o.s.v.
3. Lägg ned migrationsdomstolen, förbjud överklagan i migrationsfrågor och sparka alla blattar inom offentlig verksamhet så minskar korruption och felaktiga beslut.
Citera
2026-03-24, 17:09
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrFishboy
Självklart ska förmögenhetsskatt återinföras, och helst om det sker genom en total reform av hela skattesystemet. Alltså att det blir ett helt nytt system.
Land Value Tax (LVT) med inkomstbaserat tak (fastighetsskatt).
Låg inkomstskatt (ca 20 %).
Förmögenhets- och arvsskatt.
Bolagsskatt enligt Estlandsmodell.
Medborgarskatt/exit-skatt.

Vi kan kalla det Den nya nationalistiska ekonomin.

Inget dumt förslag
Citera
2026-03-24, 17:17
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Vad fan ska du peta på ISK skatten för? Den ökar ju incitamenten för att börja spara för de flesta? Samt att den genererar intäkter oavsett marknadsläget?

För att den inte uppfyller det syfte som den infördes för?
Citera
2026-03-24, 17:25
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bzo
Nu cherrypickade du året förmögenhetskatten drog in mest pengar. 2004 drog den inte ens in häflten, 3,9 miljarder, och 2006, sista året den var kvar, drog den in 6,1 miljadrer. Den motsvarade de flesta åren bara 0,3-0,5% av totala skatteintäkterna. https://www.ekonomifakta.se/diagram_och_tabeller/formogenhetsskatten-ar-1995-till-2007_1211013.html
Och då betalades skatten till stor del av personer som knappast kan betraktas som rika. Netto är de flesta överens om att den var negativ för totala skatteintäkterna eftersom många verkligt rika personer, deras kapital och företag flyttade utomlands som gjorde att andra skatteintäkter minskade.

Fast nu är det ju aningen missvisande att jämföra med vad den drog in då. 2001 var den svenska nettoförmögenheten 2000 miljarder och idag är den 25000 miljarder. 2001 ägde de rikaste 10% lite mer än hälften, idag äger de rikaste 10% nästan 3/4. Så, 2001 ägde de 10% rikaste lite mer än 1000 miljarder, idag äger dem 18000 miljarder. Man kan ju tänka att det har viss inverkan på skatteintäkterna. Skulle vi införa förmögenhetsskatt på samma nivå som den var när den avskaffades skulle det ge ca 270 miljarder till statskassan.
Citera
2026-03-25, 20:26
  #115
Medlem
Tranquility Bass avatar
Så bara för att man äger sitt hus ska man betala skatt varje år även om man inte gör någon vinst, detta för unga? Du får gärna utveckla.
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
För att utjämna generationsorättvisan som unga möter på bostadsmarknaden.
Citera
2026-03-25, 23:45
  #116
Medlem
TorkelSnorkels avatar
Inför man miljardärsskatt kommer så många av miljardärerna att flytta, och ta med sig huvudkontor och anställda, att det blir en minusaffär för Sverige. De flesta svenska miljardärer har ju den absoluta huvuddelen av sin verksamhet utanför Sverige.

På samma sätt skulle en fastighetsskatt ställa till elände: I storstäderna skulle bostadspriserna sjunka som en sten, och många, särskilt yngre, skulle därmed tvingas sälja med förlust eftersom deras bolån överstiger värdet av deras bostad.
Citera
2026-03-25, 23:47
  #117
Medlem
TorkelSnorkels avatar
De låga kapitalskatterna har ju varit ett lyckokast för svensk ekonomi. De har lockat hit massor med bra folk och kapital som skapat mängder med företag och jobb som genererat stora skattintäkter.

Bara en nationalekonomiskt okunnig argumenterar för återinförda skatter.

Man tar sig för pannan.
Citera
2026-03-26, 06:25
  #118
Medlem
WeMadeYous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Då får man väl låta en del av aktierna återgå till staten.


Skulle verkligen vara döden för entreprenörskap och jobbskapande om man måste ge bort delar av sitt bolag till staten varje år och till slut inte ha kvar någonting.

Hur någon kan ens tycka det är en bra idé är för mig nästan ofattbart.
Citera
2026-03-26, 09:36
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoteborgareIExil
Fast nu är det ju aningen missvisande att jämföra med vad den drog in då. 2001 var den svenska nettoförmögenheten 2000 miljarder och idag är den 25000 miljarder. 2001 ägde de rikaste 10% lite mer än hälften, idag äger de rikaste 10% nästan 3/4. Så, 2001 ägde de 10% rikaste lite mer än 1000 miljarder, idag äger dem 18000 miljarder. Man kan ju tänka att det har viss inverkan på skatteintäkterna. Skulle vi införa förmögenhetsskatt på samma nivå som den var när den avskaffades skulle det ge ca 270 miljarder till statskassan.
Visst och du kan ju höja skattenivån till 100% generellt när du ändå är i gång så kan du mångdubbla totala skatteintäkterna, åtminstone enligt vänstern...

I praktiken skulle varenda entreprenör och "rik" person som kan lämna landet göra det om förmögenhetsskatt på den nivån skulle införas. Det skulle vara en total katastrof för Sverige.
Citera
2026-03-26, 19:15
  #120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tranquility Bas
Så bara för att man äger sitt hus ska man betala skatt varje år även om man inte gör någon vinst, detta för unga? Du får gärna utveckla.
Det är nödvändigt för att hålla bostadspriserna nere. Det blir de unga som får betala med högre räntor för att du slipper skatten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in