Citat:
Ursprungligen postat av
StojanVlatkovich
Det är väl bevisat sedan länge att de ryska soldaterna tog allt de kom över i fråga om teknik tex mikrovågsugnar och liknande och skickade hem till moder ryssland när de hade chansen, ungefär i samma tradition som när ryssarna upptäckte moderna toaletter under framryckningen i Nazi Tyskland 1945.
Har svårt att tro att Nato-trupper skulle ha gjort det samma om det hade varit Nato som hade invaderat ryssland.
Dessutom är det ju ett faktum att den ryska offensiven går dåligt just nu, mycket pga att de inte har förmåga att ersätta Starlink på ett vettigt sätt.
“Det är väl bevisat sedan länge” är ett ganska generöst ordval för några virala krigsanekdoter från 2022. Toaletter, mikrovågsugnar och nu modem på lyktstolpar – varje år verkar få sin egen symbolhistoria som ska bevisa att Ryssland är teknologiskt på stenåldersnivå.
Fyra år senare pågår kriget fortfarande i hög intensitet, satelliter skjuts ner, drönare produceras i hundratusental och fronten rör sig meter i taget. Det är en ganska märklig verklighet för en armé som enligt internetnarrativet bygger vapensystem av mikrovågsugnar.
Så TS fråga kvarstår egentligen: finns det något tekniskt verifierat kring dessa “lyktstolpsmodem”, eller är det bara ännu en bra historia som passar oss i västpubliken bättre än den förklarar kriget?