2026-03-14, 00:37
  #37
Medlem
BadPostures avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras
Har man pengar i AP-fonderna ska de givetvis ligga i AP7 SÅFA. Global indexfond med hävstång. Allt man behöver för långsiktigt pensionssparande.


Ap7 Såfa är inte en fond, men fördelar kapitalet till fonderna "AP7 aktiefond" och "AP7 räntefond". De som är under 55 år får endast aktiefonden. Med ökande ålder ökar andelen i räntefonden.

Och ja, det är få småsparare/amatörer som över tid kan slå AP7 Aktiefond med sina egna smarta idéer om rysslandsfonder, emerging markets och "Didner&Gerge".
Citera
2026-03-14, 13:53
  #38
Moderator
Diagorass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BadPosture
Ap7 Såfa är inte en fond, men fördelar kapitalet till fonderna "AP7 aktiefond" och "AP7 räntefond". De som är under 55 år får endast aktiefonden. Med ökande ålder ökar andelen i räntefonden.

Och ja, det är få småsparare/amatörer som över tid kan slå AP7 Aktiefond med sina egna smarta idéer om rysslandsfonder, emerging markets och "Didner&Gerge".

Ja, du har helt rätt. AP7 består av två delar. Det var såklart aktiefonden jag syftade på. Avgiften ligger just nu på 0,05% och har avkastat 236% på tio år. Bättre villkor än så är det svårt att hitta.
Citera
2026-03-14, 19:27
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Majsbannen
Det kvittar egentligen om det är så lite som en tia i månaden. Varje bortpissad krona är en stöld från folket.
Skriver du det på allvar??

Vad gör du i en tråd om ekonomi?

Citat:
Ursprungligen postat av Majsbannen
Skitbra, då har vi konstaterat att det gör inget att pengar spelas bort.
Det är netto-avkastning över tid som avgör.

Inte enskilda positioner. Är det på allvar att du inte begriper det?
AP-fonderna avkastar i snitt ca 6% per år. Och det gör dom med låg risk.


Citat:
Ursprungligen postat av Majsbannen
Då föreslår jag att AP-fonderna investerar allt i bitcoin och diverse bedrägerier, kanske svischa några miljarder till en afrikansk prins.
Det spelar ju ändå ingen roll.
Tvivlar starkt på att någon frivilligt skulle låta dig förvalta deras sparande.
Citera
2026-03-14, 20:46
  #40
Medlem
knarkhitlers avatar
Jag är som sagt mest irriterad över att pengar investeras i vattenverk utomlands när det finns lovande gröna projekt här hemma som behöver kapitaltillskott.

De här pengarna kunde gått till Stegra istället. Vi måste ställa om för klimatets skull.
Det här tillsammans med det som gick åt helvete på fastigheter i Amerikat hade nästan räckt för att bygget kunnat fortsätta ett par år till.

Någon borde ta klimatförnekarna på AP-fonderna i örat.
__________________
Senast redigerad av knarkhitler 2026-03-14 kl. 20:49.
Citera
2026-04-08, 23:11
  #41
Medlem
Ännu ett grönt miljardfiasko för AP-fonderna

https://www.affarsvarlden.se/kronika/sandstrom-annu-ett-gront-miljardfiasko-for-ap-fonderna

Citat:
Solör Bioenergi blöder miljarder och bygger ett skuldberg. Bakom bolaget finns bland annat AP-fondernas gröna investmentbolag Polhem Infra. Hur många gröna praktfiaskon ska det svenska pensionssystemet bekosta?

Trots prishöjningar och monopolistiskt agerande gör Solör miljardförluster. Och notan hamnar delvis hos svenska pensionssparare, som via AP-fondernas Polhem Infra äger 40% av företaget.

Hur många gröna haverier ska bekostas av det svenska pensionssystemet?
Citera
2026-04-08, 23:29
  #42
Medlem
AndersPersson99s avatar
Socialister leker med andras pengar.

Inkvoterade kärringar och politruker sitter vid spakarna.

Stora delar av "omställningen" var en sovjetiskt pengafontän, tyvärr. Den som lyckades bäst med någon form av omställning var en sydafrikansk halvnazistisk datanörd, ironiskt nog.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in