2026-03-26, 14:20
  #253
Medlem
Är de flesta gripna från samhällets "övre" skikt eller övre medelklass?

Hur direkt involverade, eller många led ifrån, har de varit i narkotikahanteringen?

Vad har hänt på Mallorca? Har dessa människor synts med kriminella i Spanien?

Hur blev dessa fina människor påkomna? De har ju haft en rejäl fasad får man säga.
Citera
2026-03-26, 14:34
  #254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anklagaren
Åtta till nio miljoner i omsättning om året med sex anställda i ett bolag som sysslar med fransar. Medelmåttigt? Skämtar du?

Ser ingenting konstigt? Hemsida, olika salonger, bra betyg från kunder och behandlingar som du som billigast kan få för 600 spänn/timme under kampanjer. Blir ju typ löner på 20k/månad per anställd med 20% marginal.

Två helt orelaterade saker för er andra.

1. Klättermusen är i farten igen
2. Jag tänker inte säga något mer än detta; sluta injicera er med skit och ge fan i att lägga er under kniven. https://lashliftstockholm.com/pages/om-oss wtf.....
Citera
2026-03-26, 14:34
  #255
Medlem
Bandoliers avatar
Både Mona (då Hansson), hennes syrra Carina och Peter S minns jag från min tid i Östersund.
Systrarna kom från en entrepenörfamilj och båda två var snygga donnor och redan då kunde man räkna ut att de skulle hamna i de högre skikten.
Minns att många blev fundersamma över att Mona blev ihop med ökände Peter S.

Flera år senare gick rykten om att Peter blivit mördad av maffian (något som lät troligt) och han var även med en gång i Efterlyst.

Sedan har jag inte haft en aning om vad som hände i systrarna Hanssons liv men nu börjar det ju framkomma saker om åtminstone M.
Citera
2026-03-26, 15:09
  #256
Medlem
HeroesSilencios avatar
Noterade på Tenzings Instagram konto att de hade även Sven-@l@f Johanss@N från F@stpartner med i sitt team och styrelse. Borde en rutinerad herre som han uppmärksammat detta? Eller har M@na dolt detta från övriga. Det är rätt tunga fastighetspersonligheter på bilden från julen och deras julbord på Grand Hotel.
Citera
2026-03-26, 15:56
  #257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HeroesSilencio
Noterade på Tenzings Instagram konto att de hade även Sven-@l@f Johanss@N från F@stpartner med i sitt team och styrelse. Borde en rutinerad herre som han uppmärksammat detta? Eller har M@na dolt detta från övriga. Det är rätt tunga fastighetspersonligheter på bilden från julen och deras julbord på Grand Hotel.

Det verkar allt mer som att fastighetsbranschen är full av illegala pengar. Inte längesedan ett annat bolag var inblandat i en liknande härva.
Citera
2026-03-26, 15:58
  #258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rockstarrr
du vet hur man räknar omsättning va? Som du ser står det omsättning 8541 2024, Det är 8.5 miljoner 2024.
Du vet hur man dividerar va?
Citera
2026-03-26, 16:03
  #259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ratioa
Du vet hur man dividerar va?

Du vet hur många dagar det är på ett år va? Och framförallt hur många av dessa dagar en salong har öppet?
Citera
2026-03-26, 16:21
  #260
Medlem
HeroesSilencios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChubChub
Det verkar allt mer som att fastighetsbranschen är full av illegala pengar. Inte längesedan ett annat bolag var inblandat i en liknande härva.


Det är en bransch som drar till sig fel klientel väldigt lätt. Mycket ombyggnation eller nybyggnation så genom byggfirmor kommer också en del löst folk in i fastighetsbranschen. Drar inte alla över en kam men det är mycket skit i byggbranschen, svart arbetskraft, narkotika och pengartvätt. Men mycket vill ha mer och så tror jag det är i det här fallet, det är helt inte tillräckligt med lite lagerlokaler ute på landsbygden utan man vill gärna upp i status och volym. Vet att Tenzing bolagen haft det tufft med lönsamheten länge, många har haft det tufft under räntor som gick upp och inflation. Lätt att ta en genväg då och lockas med in i denna typen av affärer och tvätta knarkpengar i projekt som då givetvis pågår utomlands.
Citera
2026-03-26, 17:56
  #261
Medlem
HeroesSilencios avatar
M@na Örj@ansdotter Joh@nsson blev häktad nu på eftermiddagen.

https://www.di.se/nyheter/fastighets-vd-haktad-i-penningtvattsharva/
Citera
2026-03-26, 18:03
  #262
Medlem
Bandoliers avatar
https://www.fastighetsvarlden.se/notiser/fastighets-vd-begars-haktad/
Citera
2026-03-26, 18:07
  #263
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Exakt, det är nog ett fåtal som jag skulle kalla svenskar av dessa men bra iallafall att man kommer åt skiten och sätter in dem. Nu hoppas vi bara att de inte transporteras till sverige utan allt sker på plats i de länder de blivit plockade och att även fängelsevistelsen får göras i de länderna.

Örjansdotter*, Johansson* och Linda Staaf * är väl högst svenska namn eller?
Citera
2026-03-26, 18:20
  #264
Avslutad
Tenzing går ut med namn i pressmeddelande

https://www.fastighetsvarlden.se/notiser/styrelsen-for-tenzing-utser-tillforordnad-vd/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in