Citat:
Ursprungligen postat av
melvein
Budordet "Thou shalt not murder" lämnar väl inte direkt någon öppning för Talaricos position i frågan.
Men det är ganska motbjudande hur vissa demokrater inför varför val cosplayar kristna för att plocka poäng från oinformerade väljare. Det visar ju inte annat det oerhörda hyckleriet från vänstern. Man kan ju åtminstone tycka att de borde vara öppna med sin agenda. Men det är väl lite som med vapenfrågan kanske.
Ska du diskutera hyckleri kan du väl städa upp i fanklubben först. De är nämligen ett överflöd inom Maga vs att du nu försöker plocka poäng via att du hittat en styck kristen demokrat.
Kritiken som florerar är inte renodlad, dvs berättigad kritik mot Israel, eller rättare sagt Israel under fanatikern Netanjahus ledning. Den blandas med antisemitiska klichéer och konspirationer.
I det lägret står tex Tucker Carlson, Marjorie Taylor Greene, Candace Owens, Megyn Kelly, Alex Jones, Carrie Prejean Boller, Joe Kent, Steve Bannon mfl.
Ända bortåt neonazisten Fuentes som ges ett uppsving.
Å andra sidan finns kristna fanatiker som tror sig se tecken på att profetior om Jesus återkomst är på tapeten iom kriget. Harmageddon.
De som tror att Trump är smord av Gud, vilket Trump understödjer via att tramsa och lägga ut "profetior" om sig själv på social truth.
Det är med andra ord en jävla soppa, med extrema rörelser åt bägge håll inom Maga.