Citat:
Ursprungligen postat av
Hundenmuhammed2
Det som man kunnat läsa sig till genom media, det har ju inte varit några större förluster vad jag förstår det som, och då antar jag att iran öser på med det dom har?
Vilken media läser du?
Alla hundratals videoklipp och rapporter från utländsk media visar något annat.
Inga höga förluster, (officiellt) nej. Men för att vara ett arabfolk har de gjort bättre ifrån sig än vad jag trodde.
Västerländska och amerikansk-ägda baser och dylikt brinner i Dubai, Bahrain, Cypern, Kuwait, UAE, Quatar, Jordan och Irak.
Och många av dessa amerikanska baser har fått rejäla smällar, det finns det både videos och satellitbilder som visar och det kommer in mer bokstavligen oavbrutet.
Alla Murican patriots satt och skröt om att USAs hangarfartyg och stridsplan skulle smula sönder Iran på ett ögonblick. Nu snackar Trump istället om att gå in med marktrupper.
Gick nog inte riktigt som planerat va