Citat:
Ursprungligen postat av
honestbitch
Personutredning gjord
Åtalad för brott med lägst villkorlig dom/skyddstillsyn
Men nekas offentlig försvarare
Är detta legio ?
Det finns inget krav att utse försvarare i detta fall, se RB nedan. Men oftast brukar det utses om det är frågan om att faktiskt utdöma fängelse. Så troligen betyder det att de kommer att yrka på villkorlig/ skyddstillsyn.
Få försäkringar täcker privat försvarare, så vill man ha en sådan blir det att pröjsa själv. Blir man frikänd får man ju kostnaden tillbaka.
Citat:
3 a § Är den misstänkte anhållen eller häktad ska offentlig försvarare förordnas för honom eller henne, om han eller hon begär det. Offentlig försvarare ska också på begäran förordnas för den som är misstänkt för ett brott, för vilket det inte är stadgat lindrigare straff än fängelse i sex månader.
Offentlig försvarare ska därutöver förordnas
1. om den misstänkte är i behov av försvarare med hänsyn till utredningen om brottet,
2. om försvarare behövs med hänsyn till att det är tveksamt vilken påföljd som ska väljas och det finns anledning att döma till en annan påföljd än böter eller villkorlig dom eller sådana påföljder i förening, eller
3. om det i övrigt finns särskilda skäl med hänsyn till den misstänktes personliga förhållanden eller till vad målet rör.