Citat:
Ursprungligen postat av
Moob
Och du tycks anse att andra ska flytta sig för dig eftersom du kör ett tungt fordon och har sååå många mil i ryggen. Det är liksom inte relevant juridiskt. Jag har kört bil i +35 år och även yrkestrafik så anser mig har bra koll också att den erfarenheten inte betyder att jag har mer rätt än en epatraktor att köra på en väg. Det är synd förståss, men så är det.
Och att ligga 20 under maxhastigheten på en 110 väg gör ju samtliga långtradare, men där du tycker du troligen att det är ok?
man är själv ansvarig för sin omkörning, bara att gasa på och ut i mötande och köra om.
Nej jag tycker inte alls att "andra ska flytta sig för mig eftersom jag kör ett tungt fordon", det har jag inte påstått. Däremot tycker jag att det är lämpligt att man
frivilligt hjälper varandra i trafiken t ex genom att försöka underlätta för dom som vill/behöver köra fortare.
ALLA typer av traktorer och andra långsamtgående fordon har
skyldighet att släppa förbi andra trafikanter vid köbildning bakom dom. Så ja en EPA-traktor har rätt att köra på många vägar, men dom har
inte rätt att skapa köer p g a att dom kör sakta.
Om du kört så mycket, borde du veta att en stor del av våra Europavägar och andra större vägar är begränsade till 80 eller 90 km/tim. Dessutom är dom flesta avsnitten där 110 km/tim är tillåtet tvåfiliga, så det argumentet är överhuvudtaget inte relevant.