2026-02-20, 20:41
  #1
Medlem
Ocean Power Technologies är ett amerikanskt bolag som utvecklar lösningar inom Maritime Domain Awareness (MDA) genom energiförsörjande bojar och autonoma ytfarkoster. Bolaget har haft förluster under utvecklingsfasen, men börjar få kommersiell traction. Den senaste stora nyheten är att OPTT ska leverera utrustning till Department of Homeland Security i samarbete med Anduril.

https://oceanpowertechnologies.gcs-web.com/news-releases/news-release-details/opt-deliver-multiple-buoy-solution-us-department-homeland

Detta är min stora conviction trade, trots den höga risken aktien innebär (begränsade intäkter hittills och behov av fortsatt finansiering). Är det fler som har fått upp ögonen för bolaget och som kan dela sin analys?
Citera
2026-02-27, 21:05
  #2
Medlem
Ocean Power Technologies Receives Approximately $1.5 Million U.S. Coast Guard Order for Installation and Deployment of Operational Buoy Systems

Press release: https://oceanpowertechnologies.gcs-web.com/news-releases/news-release-details/ocean-power-technologies-receives-approximately-15-million-us

Intervju med VD Philipp Stratmann angående detta samt en leverans till Grekland.

https://www.youtube.com/watch?v=csvcAeOsty8

Med dessa nyheter hade jag hoppats på en bättre marknadsreaktion än den utveckling som har varit nu i veckan. Men ingen fara, jag fortsätter andas hopium i väntan på rapporten 13 mars och månfärden som följer därefter.
__________________
Senast redigerad av .vitalicus 2026-02-27 kl. 21:06. Anledning: Rättade stavfel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in